Rus uzman: Rusya ile ticareti normalleştirmek için Türkiye fiyat düşürebilir

224

Rusya Yolsuzlukla Mücadele Vakfı Stratejik Analiz Enstitüsü Müdürü İgor Nikolayev, 22 Mayıs tarihinde Rusya ve Türkiye arasında imzalanan ve ticari engellerin kaldırılmasını öngören bildiriyi Rus İzvestiya gazetesine değerlendirdi.

İmzalanan bildirinin iki ülke arasındaki ticaret ve Rusya ekonomisi için iyi bir uyarıcı etken olacağını ifade eden Nikolayev, bildirinin aynı zamanda ülkedeki üreticiler için de çok önemli olduğunu belitti.

Nikolayev, “Bu bildiri, üreticilerimizin ve tüccarlarımızın rehavete kapılmamaları gerektiğini söylüyor. Türkiye, doğal olarak, Rusya pazarına meyve sebze ithalatı konusunda ortaya çıkan imkanları kullanacaktır.” dedi.

Türk ürünlerinin rekabet edebilme yeteneğine sahip olduğunu söyleyen Nikolayev şunları söyledi: “Bu yüzden ambargoların kaldırılması ekonomi için iyi bir hamle oldu ancak Türk ürünlerinin yeterince rekabete açık olmasından dolayı üreticilerimizin bu konuya rahat yaklaşmaması gerekir. Türkiye’nin, Rusya pazarında kendi konumunu güçlendirmek için ticarette fiyat indirimine gideceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Damping olacağını söylemek istemiyorum, ancak fiyat konusunda Rus üreticiler için durum hiç de kolay olmayacak.”

Türkiye ile engellerin kaldırılmasından sonraki ilk ayların çok önemli olduğuna dikkat çeken Nikolayev, “Eğer yerli üreticiler bu süreçte dayanabilirse, herkes kendi payını alacaktır. Ya şimdi pazardan çekilecekler, ya da daimi olacaklar.” dedi.

Berk Atacan, Haberrus