Rusya: Türkiye'ye domates yasağı en az 3 yıl daha devam edecek

178

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye'den domates alımına yönelik yasağın en azından üç yıl daha devam edeceğini açıkladı.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF 2017) konuşan Tkaçev, "3 yıl (iç pazarda domates yetiştirilme süreci için) karar verici olacak, biz artık domates ithalatını 2 kat düşürdük ve iç pazarda kendimiz 800 bin ton domates yetiştirdik. Yarım milyon daha üretmemiz gerekiyor. Daha önce de dediğim gibi iç pazardaki konjonktüre göre bu 3-5 yıl sürer." diye konuştu.

Tkaçev, yakın gelecekte Türkiye'ye karşı uygulanan domates yasağının kaldırılmayacağını söyledi. Rusya'da bu alanın büyümeye devam ettiğini belirten Tkaçev, "5-7 yıl daha gerekli, tüketim ihtiyacını (domates) karşılayacağız." dedi.

Rusya domatesi ihraç edilecek

Kendi domateslerini yetiştirdiklerini söyleyen Rus bakan, "Dışarıya domates ihraç etmeyi düşündüğümüz günler çok uzak değil" diye de ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye yönelik uygulanan bazı yaptırımları dün imzaladığı kararname ile iptal etmişti. Bir çok önemli yasağın kalkmış olmasına rağmen domates yasağı halen devam ediyor.

Haberrus