“Türk sermayesi Rusya’ya daha emin bir şekilde gelecek”

423

Rusya Ulusal Yatırımlar ve Geliştirme Kurumları Birliği Genel Başkanı Sergey Belyakov, kriz döneminde konumunu koruyan Türk sermayesinin daha emin bir şekilde Rusya’ya geleceğini söyledi.

Sputnik’in haberine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türk şirketlerinin Rusya topraklarında iş yapmasına ilişkin kısıtlamayı kaldırmasını değerlendiren Belyakov, "Elbette kriz koşullarında birçok proje askıya alındı. Ama krizin en doruk noktasında bile bazı valiler, Türk şirketleriyle yatırım ve ekonomik işbirliğinin sürdürülmesi gerektiğini savundu. Zira öncelikle bu, menşei ne olursa olsun yatırımcılara verilen vaatlere sistematik yaklaşımın göstergesidir. Bu bir itibar meselesidir. Çünkü çeşitli ülkelerle ilişkilerde zorluklar çıkıyor ve geçiyor. Ama yatırımcıların gittiği ya da çekilmesi gerektiği bölge veya ülkenin itibarı kalıyor. Bu, yatırımcılarla başarılı işbirliği için temel faktör. İkincisi bu, rakip şirketler karşısında yükümlülüklerinin yerine getirildiğinin göstergesi. Üçüncüsü de bölge ve ülkelerin tamamen rasyonel çıkarları söz konusu.” dedi.

Türk yatırımlarının Rusya'ya dönüşü ve ortak projelerin yeniden başlatılması nedeniyle büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Belyakov, "Türk sermayesinin Rusya'ya ilgisi canlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya'ya yatırım yapma kararını etkileyen faktörün sadece Rus-Türk ilişkilerinin olmadığını kaydeden Belyakov, "Ekonomik durum, ürüne olan talep, tüketici talebi ve diğer faktörlerin de büyük etkisi var. Bugün Rusya'daki makroekonomik durum gelişiyor. Rusya gerçekten de yatırım anlamında cazip ve ilgi çekici.” Şeklinde konuştu.

Haberrus