Putin, Şi Cinping’le özel ilişkilerinden bahsetti: Birlikte votka içtik, yanına da biraz salam

208

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, doğum gününü dünya liderleri arasından şimdiye kadar yalnızca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile kutladıklarını, birlikte votka içtiklerini söyledi.

Putin, Çin ziyareti öncesinde China Media Group’a röportaj verdi.

Putin, röportaj sırasında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’le olan özel ilişkilerinden bahsederken, 2013’te Endonezya’nın Bali adasındaki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği ile aynı tarihe denk gelen 61. doğum gününe atıfta bulunarak "Sanırım, Devlet Başkanı Şi Cinping, doğum günümü birlikte kutladığım tek dünya lideri. Basit bir kutlamaydı. Burada saklanacak bir şey yok. Birlikte birer küçük bardak votka içtik, yanına da biraz salam dilimledik" ifadelerini kullandı.

"Deniz mahsülü ve birayı severim"

Sputnik'in haberine göre Putin, önümüzdeki günlerdeki ziyaretinde Çin’in birasıyla meşhur Qingdao kentinin birasını (Tsingtao marka bira) deneyeceğini söyledi. Putin "Evet, tatmaktan mutlu olacağım. Deniz mahsülü ve birayı severim. Aslında çok sık içki içmemeye çalışıyorum ancak orada kesinlikle eneyeceğim" dedi.

"Şi çok güvenilir bir partner"

Şi’yi 'çok anlaşılır ve çok candan biri' olarak niteleyen Putin "Aynı zamanda çok da güvenilir bir partner. Devlet Başkanı Şi Cinping’le müzakere edilebildiğinden emin olabilirsiz. Kendi adıma, biliyorum ki o da öyle yapıyor, sorumluluklarımızı her zaman yerine getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca iyi bir analist. Onunla uluslararası meseleleri, ekonomideki sorunları konuşmak güzel. İkimizin devlet adamlığına yaklaşımında ortak noktalar var. Ülkesindeki herkes için işinden en iyi sonucu almaya çalışıyor" açıklaması yaptı.

Şi'ye sürpriz bir hediye götüreceğim

Putin, 2016'da Hangzhou kentindeki G20 zirvesi sırasında Şi'ye hediye olarak bir kutu dondurma götürmüştü. "O zaman dondurma götürdüm çünkü daha önce Rus dondurmasını sevdiğinden bahsetmişti, ben de hediye olarak götürdüm" diyen Rus lider bu sefer de Şi Cinping'e bir hediye götüreceğini, ancak bu hediyeyi şimdilik sürpriz olarak tutacağını söyledi.

Şi ile arada bir hediyeleştiklerini hatırlatan Putin "Hediye olarak ne götüreceğimi söylersem sürpriz bozulur. Şimdilik sır olsun. Aramızda kalsın, sonra ben sizin kulağınıza söyleyeceğim" ifadelerini kullandı.

HABERRUS