Rusya, yurtdışından getirilen ürünlerde vergi muafiyet sınırını 500 euroya düşürdü

186

Avrasya Ekonomik Komisyonu, yurtdışından Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerine getirilen ürünlerde vergi muafiyeti sınırını 1500 eurodan 500 euroya düşürdü. 1 Ocak 2019'dan itibaren uygulanacak karara göre yurtdışından 500 euro ve üzeri değerde ürün satın alan vatandaşlar vergi ödeyecek.

Karara göre, kara yoluyla getirilen ürünlerin vergisiz bir şekilde ülkeye sokulması için maddi değerinin 500 euroyu geçmemesi veya 25 kilodan daha ağır olmaması şartı aranacak. Hâlihazırda bu kural 1500 euro veya 50 kilo.

Hava yoluyla gelen ürünler için ise herhangi bir değişiklik yapılmadı, 10 bin euro veya 50 kiloya kadar getirilen ürünler vergisiz bir şekilde ülkeye sokulabiliyor.

Vedemosti gazetesinin haberine göre Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin bu kararı almasını Rusya teklif etti. Çünkü Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS), bazı insanların kara yoluyla kişisel eşya getiriyormuş gibi yapıp bu ürünleri ticari amaçla kullandığını açıkladı.

Malların fiyatı veya ağırlığı belirlenen eşiği aşarsa, malların değerinin yüzde 30'u oranında vergi ödemek gerekecek.

2019 yılından itibaren internet siteleri üzerinden alınan ürünlerin de 500 euro ve üzeri değerde olması durumunda vergi uygulanacak.

Şu anda Rusya'da bir vatandaş ayda bin euro veya 31 kiloya kadar vergisiz ürün satın alabiliyor.

2020 yılında ise internet üzerinden yapılan alışverişlerde vergi muafiyeti sınırının 200, hatta 100 euroya düşürüleceği belirtiliyor. Konuyla ilgili Haziran ayında açıklama yapan FTS, yurtdışındaki herhangi bir internet sitesinden herhangi bir ürün satın alınması durumunda vergi uygulanmasını teklif etmişti.

Avrasya Ekonomik Birliği'ne üye ülkeler: Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya

HABERRUS