Rusya, Türkiye'ye iade ettiği ürünler için yeni çözüm buldu: Yerinde inceleme yapılacak

480

Rus Gıda Denetim Ajansı, Türkiye'den gerçekleşen narenciye ihracatında yaşanan karantina sorunlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak için Adana, Hatay ve Mersin'e ziyaretler gerçekleştirdi.

Bu yıl Rusya'ya yapılan narenciye ihracatında ortaya çıkan Akdeniz meyve sineği sorununun çözülmesi ve Rusya limanlarında yapılan denetimler sonucu iade edilen ürün miktarını en aza indirmek için Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi uzmanlarından oluşan bir heyet, Adana, Hatay ve Mersin illerini ziyaret etti.

Uzmanlar, Mersin ve Adana'da Tarım ve Orman Müdürlükleri inspektörleri ile birlikte Rusya'ya gönderilmek üzere hazırlanan sevkiyatları yerinde inceledi. Sputnik'in aktardığına göre firmalarda, paketleme tesislerinde, bahçelerde ve nakliyat araçlarında incelemeler yaptı.

Ziyaretlerin ardından düzenlenen kapanış toplantısına Rus uzmanların yanısıra Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk ile ilgili bakanlık temsilcileri, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü temsilcileri, Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Mersin Zirai Karantina Müdürlüğü temsilcileri ile Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin katıldı.

Rusya heyet adına konuşan Vladimir Popovic, zirai karantina sorunlarının iki ülke arasındaki ticarette sorun yaratmadan çözülmesi için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi. Popovic, ziyaret süresince, gerçekleşen narenciye ihracatının yaklaşık yüzde 25-30'unun incelediklerini ve bu çalışmanın Rusya limanlarından gelen bildirimleri ve iadeleri azaltacağını umduklarını dile getirdi.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk ise, önceki dönem yaşanan iklimsel ısınmadan dolayı artan Akdeniz meyve sineği popülasyonunun narenciye ihracatına zararını minimuma indirmek için çabaladıklarını ve başarılı olduklarını ve bir sonraki aşamada amacın, zararlı organizmaları biyolojik ve biyoteknik yöntemlerle önlemek ve olumsuz etkilerini azaltmak olacağını belirtti.

HABERRUS