Rusya'dan Türk inşaat firmalarına iş birliği teklifi: Sizin deneyimleriniz önemli

279

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşen Rusya İnşaat Bakanı Vladimir Yakuşev, Rusya'da düşük ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmayı planlayan 'Jilyo i gorodskaya sreda - Konut ve kentsel çevre' isimli projeye Türk inşaat şirketlerinin katılması teklifinde bulundu.

Rus Bakan bu projeye sadece Rus değil, Türk inşaat şirketlerinin de ciddi olarak katkı sunabileceğini belirtti.

Yakuşev, Türkiye’nin orta ve düşük gelirle ailelerin konut sorunlarını çözmeki deneyimlerinin Rusya için önemli olduğunu ve bu deneyimlerden yararlanabileceklerini ifade etti. Ayrıca Türkiye'nin konut finansmanı deneyimi ve toplu konut inşaatı için uyguladığı programların da incelenebileceğini belirtti.

Türk şirketlerin halihazırda Rusya'daki inşaat projelerine aktif olarak katıldığını hatırlatan Mehmet Samsar, firmaların ihalelere ve konut inşaatlarına ilgili olduğunu söyledi.

Samsar, bugün Türkiye gündeminde de kentsel çevrenin gelişimi sorunu olduğunu, buna büyük önem verildiğini ve bu yönde geliştirilecek birçok şey olduğunu ifade etti.

Türkiye Büyükelçisi, Rusya'nın da bir çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’ye gelmesini ve Türk mevkidaşlarıyla görüşmesini teklif etti. 

Daha önce yapılan bir açıklamada, Rusya'daki Türk şirketlerinin sözleşme hacminin 3,5 trilyon rubleye (53 milyar dolar) ulaştığı belirtilmişti.

HABERRUS