Kripto paraya Rusya’dan yasal düzenleme

135

Rusya’da kripto paraya yaklaşım değişiyor. Rusya Maliye Bakanılığı Bitcoin ve Facebook'un Libra'sı dahil kripto paraları yasaklamayacaklarını, regüle edeceklerini açıkladı.

Daha önce kripto paranın Rusya piyasalarına girmesine izin verilmiyordu. En son geçen hafta RBC tarafından yayınlanan yazıda Kripto para ile işlemler sert eleştirilmişti.

Nobel ödüllü ve ekonomist Joseph Stiglitz’in yaklaşımını veren RBC, sadece bir aptal parasını Facebook'un Libra’sına emanet eder." İfadesi başlık olarak yazıda kullanışmıştı.

Facebook’un Libra’sı ve bitcoin, sanal para birimlerine örnekler. Bu paralar herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir.

‘Kimse yasaklamayacak’

Rusya Maliye Bakanı Vekili Alexei Moiseev, Facebook'un kripto parası Libra'yı yasaklamak için bir düzenleme yapmayacaklarını açıkladı. Moiseev, yakında kripto paralar için bir yasal çerçeve oluşturacaklarını ve Libra´nın da bu çerçeve içinde yer alacağını söyledi ve ekledi: "Kimse yasaklamayacak; çok sayıda özel firma şeffaf ve yasal bir şekilde ICO (kripto para halka arzı) düzenleyebilmenin ne zaman mümkün olacağını soruyor. (Kripto paralar) kesinlikle regüle edilecek ve izin vereceğiz."

Asıl sorunun kripto paraların yabancı dövizlerle aynı statüde işlem görüp görmeyeceği olduğunu belirten Mossiev, kripto paralar ile mal ve hizmet alım satımının ise Rusya'da "her zaman yasa dışı" olacağını vurguladı ve "Ruble bizim ulusal paramızdır ve tüm hesaplamalar onunla yapılmak zorundadır" diye uyardı. Facebook, Libra´nın görece sabit değerli bir kripto para birimi olmasını ve özellikle internet ve sosyal medya platformları üzerinde alışverişlerde yoğun biçimde kullanılmasını hedefliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Şubat ayında kripto paralar için yasal düzenlemeler hazırlanması talimatını vermişti.

HABERRUS