Putin kızları ile ilgili ilk kez konuştu; dört dil biliyorlarmış

53
Putin kızları ile ilgili ilk kez konuştu; dört dil biliyorlarmış

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Domodedovo havalimanına gerçekleştiren terör saldırısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Birinci Kanal'da düzenlenen "Şöhret Anı" (Minuta Slavi) adlı programa katılan Putin, teröristlerin ne istediklerini bilmediklerini saldırının anlamsız bir zulümden başka bir şey olmadığını söyledi. Putin programda özel yaşamı ve iki kızı Yekaterina ve Marina ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Domodedova havalimanına 24 Ocak'ta yapılan saldırıda 36 kişi yaşamını yitirirken, 100'den fazla yaralının da hastanede halen tedavileri sürüyor. Saldırıyı yapanların Çeçenistan kaynaklı olmadığını daha önce ifade eden Putin, "Olayla ilgili soruşturma sürüyor. İnsanların çok iyi çalıştığını düşünüyorum" dedi. Herhangi bir ipucu olup olmadığı ile ilgili soruyu yanıtlayan Rusya Başbakanı, "Sadece ipuçları değil, olayın tamamı ile aydınlatıldığını düşünüyoruz" bilgisini verdi.

Rusya Soruşturma Komisyonu daha önce yaptığı açıklamada saldırganın Kafkasya kökenli olduğunu ve 20 yaşında olduğunu açıklamıştı. Henüz saldırıyı üstlenen bir örgüt olmazken, yabancıların hedef alındığı üzerinde duruluyor. Feci zaldırıda en az 8 yabancı da yaşamını yitirmişti.

"Teröristler ne istediklerini bilmiyor" açıklamasında bulunan Putin, "Onlar taleplerini formule edebilmiş değil. Bu sadece herkese ve herşeye karşı anarşik bir terör. Ülkeye, otoriteye ve devlete karşı" tespitinde bulundu.

Günde 6 saat uyuyor

Programda Bazı günler 16 saate kadar çalıştığı bilgisini de veren Rusya Başbakanı, "Bir kişi işini seviyorsa, bu onu mutlu eder" dedi. Gazetecilerin günde kaç saat uyuduğu sorusunu yanıtlayan Putin, altı saat uyuduğunu söyledi. Bir basın mensubunun önceki gece 2:40'da toplantı salonundan ayrıldığı bilgisini aldığını hatırlatması üzerine Putin, bazen önemli gündemler olduğunda çalışma saatinin uzayabildiğini kaydetti.

Havaliamanlarının güvenliği ile ilgili yeterli önlemlerin alınmasını da isteyen Putin, güvenlik amacı ile İsrail'in kurduğu duvarların etkili olmayacağını ve gayri-medeni olduğu örneğini de verdi. Putin insanların evlerinde silah bulundurmaları ile ilgili görüşlere de şiddetle karşı çıktığını belirtti.

Kızlarının arkadaşı varmış

Kızları ile ilgili kamuoyunda konuşmayan ve basına görüntü vermeyen Putin, ilk kez onlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kızlarının çok iyi olduğunu ve başarılı öğrenciler olduklarını ifade eden Putin, "Biri biyoloji okuyor. Diğeri de japon dili ve tarihi üzerine okuyor" dedi.

Herhangi biri ile sevgili olup olmadıkları  ile ilgili soruyu da yanıtlayan Putin, "Evet, bu açıdan her şey yolunda olduğunu düşünüyorum. Onların arkadaşları var. Onların toplum önünde olmalarını istemiyorum. Allah'a şükür onlar da herhangi bir siyasi ya da iş dünyasında değiller... Onlar düzenli bir yaşama sahip... Ben de bundan mutluyum... Onlar bir çok alanda başarılı. Dört dili akıcı bir şekilde bildiklerini söylemem sanırım yeterli olur" açıklamasında bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan