Türk-Ermeni açılımından en fazla Rusya kazançlı çıkacak

1

Rus haber portalı Svobodnaya Pressa (Özgür Basın) Margarita Saakanyan imzalı "Güney Kafkasya'da yeni etki üçgeni, Moskova, Ankara, Erivan" başlıklı makalesinde, Türk-Ermeni açılımından en fazla Rusya'nın kazançlı çıkacağını savundu. Haberde Nabucco doğalgaz boru hattının Ermenistan'dan geçmesi için Moskova'nın tüm gücünü seferber edeceği de belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Ankara-Erivan hattındaki son gelişmeleri desteklediği ve bunun için özel bir bildiri de yayınladığı hatırlatılan makalede, Türk-Ermeni ilişkilerinin artması sonucunda Rusya'nın bölgede etki gücünün azalacağı, ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) ise Ermenistan'da konumunu güçlendireceği gibi iddiaların doğru olmadığı ifade edildi. Haberde, “Eğer Moskova arzu etmese bu durumda birbirlerine çok sayıda karşılıklı iddialarda bulunan iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi, sınırların açılması ve arkasından karşılıklı verimli ekonomik işbirliği gerçekleşemez.” iddiası dile getirildi.

Rusya ve Emenistan’ın stratejik işbirliğinin derin olduğu kaydedilen makelede, “Ermeni-Rus stratejik işbirliği Ermenistan'daki Rus askeri üssünü ve Kolektif Güvenlik Anlşaması Örgütü (KGAÖ) çerçevesindeki müttefiklik ilişkilerini pekiştiriyor. Ermenistan'ın tüm ulaşım ve enerji altyapısı fiiliyatta Rusya'nın kontrolünde. Burada demiryolu ulaşımı, doğalgaz boru hattı sistemi (Ermenistan-İran hattı dahil), Rusya'nın kontrol ettiği Ermeni nükleer santrali, ayrıca da tüm hidro ve diğer elektrik santralleri dahil enerji alanı kastediliyor.” denildi.

Azeri-Ermeni kapıları da açılmalı

Rusya'nın Türk-Ermeni açılımlarından kendi payına meyveler kazanmayı planladığını savunan Ermeni kökenli muhabir, “Rusya'nın burada kazancı apaçık ortada. Gürcistan'ın artık bir yıl sonra bölgenin başlıca transit ülke statüsünün kaybedeceği tahmin ediliyor. Bu da Tiflis'in siyasi ve ekonomik olarak marjinalleşmesini hızlandıracak. Ermenistan giderek Güney Kafkasya'da Gürcistan’ın konumunu alacak. Aslında Rusya bölgede kontrolü ele almış olacak. Çünkü, Ermenistan ekonomisi Rusya'nın kontrolünde. Dolayısıyla Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Türk-Ermeni açılımıyla ilgili açıklaması, rutin bir bir açıklama sayılmaz. Bu belge Kremlin'in gelişmelerle ilgili gerçek yaklaşımını yansıtıyor.” tespitinde bulundu.

Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Rus meslektaşı Sergey Lavrov'u bu çerçevede telefonla arayarak, Moskova'nın Yukarı Karabağ sorunun çözümü ve Kafkasya'da barış ve istikrarın sağlanması için çabalarının artırması isteğine değinen yazar, “Diplomatik dilde bu şu anlama geliyor: Moskova ve Ankara şunu çok anlıyor ki, Ermeni-Türk sınırının açılması işin yarısı. Dolayısıyla bölgede proje ve planların geniş şekilde gerçekleştirilmesinin tek yolu, Ermenistan-Azerbaycan ulaşım hattının açılmasından geçer.” yorumunda bulundu.

Moskova Nabucco'nun Ermenistan'dan geçmesi için çalışacak

Moskova'nın Nabucco doğalgaz boru hattının Ermenistan'dan geçmesi için çalışacağını savunan muhabir, “Moskova'nın Rus projesine alternatif olarak değerlendirdiği Nabucco da Ermenistan güzergahından geçebilir. Dolayısıyla Rus doğalgaz devi Gazprom'un kontrolündeki güzergahtan geçebilir. Bu yüzden Moskova Nabucco'nun Gürcistan topraklarından geçmemesi için elinden gelen herşeyi yapacaktır. Dolayısıyla Güney Kafkasya'da bugün yaşanan gelişmeler Rusya'nın bölgede jeopolitik ve ekonomik konumunu artıracaktır. Kremlin de bunun farkında, yoksa Ermenilerin Türklerle düşmanlığı daha çok sürerdi.” iddiasını dile getirdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan