TBMM Başkanı Şahin: Rusya Güney Akım ve Mavi Akım’ı birlikte hangi nedenlerle destekliyorsa, biz de Nabucco ve Güney Akım’ı destekliyoruz

3

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) 34. Genel Kurulu toplantısı çerçevesinde Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Boris Grizlov’la ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede parlamentolar arası ilişkilerin önemine değindikleri ifade eden Şahin, her iki ülke parlamentoları arasında diğer ülkeler açısından örnek olabilecek bir ilişkinin bulunduğunu söyledi.

Grizlov’u Türkiye’ye davet ettiğini ve kendisinin memnuniyetle bu teklifi kabul ettiğini ifade eden Başkan, önümüzdeki süreçte kendisini Ankara’da ağırlamaktan şeref duyacağını belirtti.

Rus basınının rakip projeler olarak değerlendirilen Nabucco ve Güney Akım doğalgaz boru hatlarını Türkiye’nin aynı anda nasıl desteklediği sorusunu yanıtlayan Şahin, “Ben TBMM Başkanıyım. Yani yasam organının başkanıyım. Konu daha çok yürütme organını ilgilendirmekte. Rusya Başbakanı Sayın Vladimir Putin bu yılın ortalarında Ankara’yı ziyaret ederek Mavi Akım projesine destek vereceklerini ve katkıda bulunacaklarını ifade etmişti. Dolayısı ile hem Güney Akım hem de Mavi Akım projelerine Rusya hangi nedenlerle sıcak bakıyorsa, Türkiye de aynı nedenlerle Nabucco ve Güney Akım’a sıcak bakıyor.” dedi.

Rusya Türkiye ilişkilerinin gelmiş olduğu son noktayı önemli bulduğunu kaydeden TBMM Başkanı, “Bunu bölge barışı açısından çok yararlı buluyorum. Hem devlet başkanları hem de başbakanlar düzeyinde gerçekten de karşılıklı güvene dayalı işbirliği söz konusudur. Bu işbirlikleri somut anlaşmalarla yansımaktadır. Sayın Putin’in Ankara ziyaretinde hükümetler arası 12, özel kuruluşlar arasında da 8 belge imzalandı. Toplam 20 anlaşma.” değerlendirmesinde bulundu.

Grizlov görüşmede Şahin’in KEİPA toplantısına katılmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, 2014 Soçi Olimpiyatları ile ilgili yapılacak çalışmalarda Türkiye için önemli fırsat olduğunu belirtti. Şahin de görüşmede 2010 KEİPA toplantısının Türkiye’de yapılacağından, Moskova’daki toplantı önemli bir deneyim elde ettiklerini ifade etti.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan