Rus ordusunda yolsuzluk: 6 general tutuklandı

4

Rusya ordusundaki yolsuzluk olaylarına karışan altı generalin tutuklandığı belirtildi. Rusya Askeri Başsavcısı Sergey Fridinski yolsuzluk rakamının üç milyar rubleyi (100 milyon dolar) aştığını ve orduda şiddet olaylarının da önüne geçilemediğini söyledi.


Rusya Askeri Başsavcısı, Rus basınına yaptığı açıklamada ordudaki yolsuzluk olaylarına değindi. Çok sayıda üst rütbeli askerin yolsuzluk olaylarına karıştığını belirten Fridinski, “Görevini kötüye kullanmak ve dolandırıcılık olayları yüzünden en fazla generaller tutuklanıyor. Geçenlerde Acil Durum Bakanlığı’ndaki görevli General Valeri Stepançuk’un davasını mahkemeye sevkettik. Stepançuk dolandırıcılıkla suçlanıyor. Genel olarak 2009 yılında sekiz generali yargıladık. Bunlardan altısı üç-beş yıl arası hapis cezasına çarptırıldı.” dedi.

Rusya Askeri Başsavcısı, orduda yolsuzluk olaylarının neden olduğu zararın büyüklüğüne de dikkat çekti. Fridinski, “2008 yılında Rus askeri birliklerinde yolsuzluk olaylarıyla ilgili devlet 1,5 milyar ruble (50 milyon dolar) değerinde zarar gördü. 2009 yılında da bu rakam üç milyarı geçti. Yolsuzlukluğun diz boyu artması da apaçık ortada.” diye konuştu. 

Fridinski, ordudaki yolsuzluğun en fazla devlete ait eşyaların satılması, teknoloji ve silah siparişi ve ordu görevlilerine yönelik daire dağıtımı konularında ortaya çıkarıldığını anlattı. Rus Askeri Başsavcısı, bazı ordu görevlilerin devletin bütçesinden kendi özel ve aile işleri için harcama yaptığını belirterek, askeri bilim araştırma merkezlerinde tahsis edilen araç ve paraların çalındığına da dikkat çekti.

Fridinski, orduda dedovşina (kıdemli erlerin acemilere yönelik gayrı resmi kuralları) olaylarına değinerek, “Orduda 'dedovşinanın' tamamen üstesinden geldiğimizi henüz söyleyemeyiz. Eylül ayında askeri birliklerde 'dedovşina' olaylarının azalmasına rağmen geçen yıl sonuçlarına bu husustaki suçlar yüzde iki oranda artmış gözüküyor.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan