Rusya alkolle mücadelede bir adım daha atıyor; gece alkol satışı yasaklanacak

4

Rusya'nın ulusal tehdit olarak tanımladığı alkolle mücadele programında yeni yol haritası belirleniyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, alkol tüketiminin 2020'ye kadar yarı yarıya azaltılması için çalışmalar yapılmasını isterken, parlamento da gece saatlerinde alkol satışlarını yasaklamaya hazırlanıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı  Aleksander Jukov yaptığı açıklamada yeni bir yasa hazırladıklarını,  buna göre gece 11:00'den sabah 8:00'e kadar alkol satışlarının yasaklanacağını söyledi. Jukov'a göre yeni düzenleme yıl sonundan önce uygulamaya geçecek. Havalimanlarında alkol tüketiminin yasaklanması, reklamların sınırlandırılması ve bilgilendirici programların artırılması gibi bir dizi önlemler de planlanıyor.

Rusya'nın özerk cumhuriyetlerinden Çeçenistan'da benzer uygulama çoktan başladı. Başkent Grozni'de akşam 08:00'la sabah 08:00 arasında alkol satışları tamamı  ile yasak.

Putin 2020 yılına kadar alkol tüketiminin yarı yarıya indirilmesi ile ilgili çalışmalarında temel hedefin insanların yaşam kalitelerinin artırılması olarak açıkladı. Başbakanlık internet sayfasında yer alan rapora göre alkol tüketimi kişi başına 2012'ye kadar yüzde 15, 2020'ye kadar da yüzde 55 oranında azaltılacak.

Rus erkekler Avrupalılardan 17 yıl daha az yaşıyor  

Resmi istatistik rakamlarına göre yılda 23 bin kişi alkol zehirlenmesinden, 75 bin kişi de alkole bağımlı  hastalıklardan hayatını kaybediyor. Alkolün neden olduğu trafik kazası, kavga ve diğer şiddet olayları nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı ise 500 bini geçiyor. Rusya'da 2 milyon kişi alkolik olmaları nedeni ile tedavi görüyor.

Rusya'da alkol tüketimi Dünya Sağlık  Örgütü'nün belirlediği kritik seviyeyi iki kat aşmış durumda. Yıl başından bu yana ülkede votka için de en düşük fiyatlar belirlenerek, alkollü ürünlere zam yapıldı.

Dünya ortalamasından iki kat fazla alkol tüketilen ülkede alkol alımının artmasının 1970’li yıllarda başladığı kaydediliyor. 1990’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ise tavan yapmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Rusya’da kişi başına tüketim 18 litre. Avrupa ülkelerinde ortalama yaşam erkeklerde 77 yılı bulurken, Rusya’da bu rakam 60 yaş sınırında. Çoğu erkek emekli olamadan hayatını kaybediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan