Rus patriğinden Türkiye ve Ermenistan'a barış çağrısı

1

Ermenistan'da temaslarda bulunan Rusya Patriği Kirill, Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan'ın geçmişteki düşmanlıkları bir kenara bırakarak, ilişkilerin geliştirilmesi ve barış içinde yaşamaları için çalışmaları sürdürmelerini istedi.

Erivan Devlet Üniversitesi'nde öğrencilere hitap eden Kirill, "Ulusal kimliklerin ve tarihi hafızanın korunması  gerekiyor. Ancak geçmişin hataları gelecekteki ilişkilerin önünü kapamamalı." uyarısında bulundu. Dün sözde soykırım anıtını da ziyaret eden Kirill, "Nefret ateşinin biriktiği yol, hiç bir yere çıkmaz." hatırlatması yaptı.

Tarihde yaşanan olayların günümüzdeki ilişkilere zarar vermemesi gerektiğini ifade eden Kirill, "Son günlerde Türkiye ve Ermenistan arasında ilişkilerin geliştirilmesi için atılan adımlar doğru girişimler." dedi.

İkinci dünya savaşı sonrası Rusya ve Almanya arasında yaşanan gelişmeleri örnek veren Kirill, "Geçmişi unutmak zor... Hiç kimse unutmadı ve hiç bir şey de unutulmadı... Ancak hatırlamama ileri doğru gidiş imkanı verir... Ermenistan'ın komşuları ile ilişkileri normalleştirme inisiyatifini tamamı ile destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

RIA-600442-SarkisyanKirillKarekin1 RIA-600442-SarkisyanKirillKarekin2

Kirill Ermeni dini lider 2. Karekin'i Bakü'ye davet etti


Ermenistan kilisesi ve Rusya Ortodoks Kilisesi'nin Yukarı Karabağ  sorununun çözümünde de aktif rol üstlenebileceğini kaydeden Kirill, "Kendi adıma ve Azerbaycan Müslümanları dini lideri Allahşükür Paşazade adına Ermeni dini lider 2. Karekin'i Bakü'ye davet ediyorum." dedi.

Nisan ayında Bakü'de Bağımsız Devletler Topluluğu Dinlerarası Konsey'in toplanması planlanıyor. Kirill Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'la da bir araya geldi. Görüşmede Rusya'da yaşayan Ermeni vatandaşların durumunun ele alındığı kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan