Medvedev'den rüşvet ve yolsuzluklara sert ceza talebi

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev toplumsal hastalık haline gelen rüşvetle mücadelede sert önlemlerin alınmasını istedi. Alınan rüşvetin ve yolsuzluğun miktarı ile orantılı cezaların düşünülmesi gerektiğini kaydeden Rusya lideri, alınan rüşvetin müsadere edilmesinin ötesinde artan oranlarda cezaların verilmesinin daha caydırıcı olacağına dikkat çekti.

Mayıs 2008'de Kremlin'e oturduğunda Rusya'nın yatırım ortamına en çok zarar vren hastalığın rüşvet olduğu tespitinde bulunan Medvedev, başkanlık düzeyinde oluşturulan rüşvetle mücadele komisyonu çerçevesinde çalışmaları birinci elden takip ediyor.

Rüşvetle mücadele konusunda hazırlanan yeni strateji ile ilgili toplantıda bilgi veren Kremlin İdari Müdürü Sergey Narışkin, "İlk aşamada Rus toplumunda rüşvetin kaynaklarını yok etmek için çalışıyoruz. Özellikle resmi görevlilerin rüşvete bulaşmaları durumunda cezalandırılmaları birinci önceliğimiz." dedi.

Her seviyede bölgesel ve merkezi hükümetlerin hazırladıkları bütçelerin oluşturulması ve harcanmasında daha şeffaf olunması ve denetlenebilmesinin yolunun açıldığını hatırlatan Narışkin, "Rüşvetle mücadele yasalarının verimliliği konusunda sosyolojik araştırmalar yapıyoruz." dedi. 

Rüşvet miktarları  2009'da üçe katlandı

Rusya İçişleri Bakanlığı'nın geçen ay yayınladığı yeni rapora göre rüşvet rakamları ekonomik kriz döneminde üçe katlandı. 2008'de ortalama rüşvet rakamının 9 bin ruble (304 dolar) olduğu ülkede, 2009 yılında bu rakam 23 bin rubleye (776 dolar) çıktı.

Geçen yıl rüşvet ve yolsuzluk suçlarına karıştıkları tespit edilen yetkililer aleyhine 12 bin dava açıldı. Bunlardan bin 700'ü Rusya'da iş yapmak isteyen şirketlerle ilgili. Yine geçen yıl rüşvet aldıkları  ya da verdikleri gerekçesi ile 4 bin kişi tutuklandı.

Uluslararası Saydamlık  Örgütü'nün 2009 raporunda Rusya, Nijerya ve Ekvator gibi ülkelerden sonra 146. sırada ancak yer bulabilmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan