Yukos'un eski sahibi Hodorkovski mahkemeye bir kavanoz petrolle geldi

0

Eski dev petrol şirketi Yukos'un sahibi Mihail Hodorkovski petrol çaldığı ve para akladığı  suçundan devam eden mahkemesindeki savunmasında iddiaları reddetti.

Rusya Savcılığı Hodorkovski ile ortağı Plat Lebedev'i 1998 ile 2003 yıları arasında Yukos'a bağlı Samaraneftegaz, Yuganskneftegaz ve Tomskneft petrol şirketlerin ürettiği petrolün tamamını (350 milyon ton) çaldığını  iddia ediyor. Bu suça ilişkin Moskova'nın Hamovniki mahkemesinde devam eden davada savunmasını dile getiren Hodorkovski iddiaları reddederek, “Asılsız ve fantastik bir şekilde petrol çaldığım iddia ediliyor.” yanıtını verdi.

Hodorkovski yaptığı savunmasında Yukos'un şube şirketlerinden petrolü değil, üretim hakkını satın aldığını ifade etti. Hodorkovski, “Samaraneftegaz, Yuganskneftegaz ve Tomskneft petrol şirketlerinde üretilen petrol hiç bir yere kaybolmadı. Petrolün kaybolduğuna dair hiç bir belge yok. Böyle bir belge sadece bu davada değil, hiç bir yerde yok” diye konuştu.

Yukos'un eski sahibi petrol kuyularında saf petrolün çıkartılmadığını belirterek sözlerini ispatlamak için mahkemeye bir litrelik kavanozda petrol ve üç litrelik kavanozda işletilmesi gereken kuyu sıvısını (petrol karışımı, su ve katkı) getirtti.

RIA-618680-Hodorkovski1 RIA-618680-Hodorkovski3

Hakim petrol kavonozlarını  mahkeme salonundan çıkarttı

Mahkemeyi yürüten hakim Viktor Danilkin kavanozların derhal mahkeme salonundan çıkartılmasını istedi. Danilkin, “Bunca insanın bulunduğu tek çıkışın olduğu salonda yanan maddenin bulunmasını doğru bulmuyorum” açıklamalarında bulundu.

Kanuna göre davanın açılması  için suç unsurunun olması gerektiğini hatırlatan Hodorkovski, petrolün kaybolması ile ilgili kimsenin başvuruda bulunmadığını kaydetti. Ayrıca petrolün kaybolduğunu ispatlayacak varlığı ile ilgili de kayıtların bulunmadığını belirtti. Konu ile ilgili kendisine ve Lebedeve karşı dava açan sorgu yargıcın soruşturmasını isteyen Hodorkovski, “Ancak bu dokümanlar bulunmadığı takdirde davacılardan davadan vaz geçmesini ve davanın kapatılmasını öneriyorum.” diye konuştu.

Davayı açan devlet delil sunumunu ve zanlıların soruşturmasını 29 Mart tarihinde tamamladı. Hodorkovski ve Levedev'in sovunmasını yürüten avukatlar ise 478 tanığın soruşturmasını planladığı belirtiliyor.  Hodorkovski'nin avukatı Vadim Kluvgan tanıkların soruşturmaya davet edilmesinin davanın çözülmesi için şart olduğunu açıkladı.

2003 yılında tutuklanan Lebedev ve Hodorkovski 2005 yılının Mayıs ayında sonuçlanan mahmekemede 8 yıl hapse mahkûm olmuştu. Rus oligark Hodorkovski; kaçakçılık, mahkemenin kararına uymama, mal sahiplerine zarar verme, özel şirketlerin vergi kaçakçılığını organize etme, vergi ödememe ve başkasının malını sahiplenmekten suçlu bulunmuştu. İlk mahkeme ile ilgili hapis cezalarını çekmeye deva eden Hodorkovski ve Lebedev ikinci suçlama ile ilgili de davaları devam ediyor.

Hodorkovski ve Lebedev'in siyasi suçlu oldukları, Moskova'da yeni suçlamalarla 21 yıla kadar hapislerinin istenmesi eleştiriliyor. Rusya'nın en zengini olan Hodorkovski Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından en büyük petrol şirketleri olan Yukos'un sahibi olmuştu. İflası açıklanan şirketin mal varlıkları Rosneft'e devredildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan