Rusya'da Hitler'in doğum günü alarmı

61

Moskova’da gece geç saatlerde Orta Asyalı işçilerin kaldığı yatakhaneye kimliği belirsiz kişilerce bombalı saldırı düzenlendi. Olayda üç yabancı işçi yaralanırken, görgü tanıklarının ifadelerini alan Rus güvenlik güçleri saldırıyı dazlakların yapabileceği versiyonu üzerinde de duruyor. Rusya İçişleri Bakanlığı ise Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’in doğum günü 20 Nisan tarihinde dazlak saldırılarıyla ilgili uyarıda bulundu.

Moskova’nın kuzeyindeki Fabritsius sokağında bulunan ve Orta Asyalı işçilerin kaldığı yatakhane kimliği belirsiz kişilerin bombalı saldırısına uğradı. Rusya Başsavcılığı Soruştırma Komisyonu Moskova Bölgesi Sözcüsü Sergey Marçenko, saldırının gece geç saatlerinde meydana geldiğini kaydetti. Marçenko, “Kimliği belirsiz iki kişi yatakhanenin birinci kat penceresine el yapımlı iki bomba attı. Bomba daha sonra içeride patladı. Bombaların toplam gücü 200 gram TNT şeklinde.” dedi.

Patlama sonucunda biri çok ağır olmak üzere üç Orta Asyalı işçi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, olay yerine Tacikistan Moskova Büyükelçiliği yetkilileri de geldi. Yatakhanede en fazla Tacikistanlı işçilerin kaldığı da belirtildi. Görgü tanıkları saldırı sırasında kısa saçlı iki gencin avludan kaçtığını belirtiyor. Çeşitli iddiaları araştıran güvenlik güçleri saldırıyı dazlakların gerçekleştirdiği ihtimali üzerinde duruyor. Olayla ilgili Rusya Ceza kanunu 130. maddesi 3. bölümü iki veya daha fazla kişiye suikast suçu gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Rusya İçişleri Bakanlığı dazlakların saldırısı  hususunda uyardı

Rusya İçişleri Bakanlığı  Hitler'in doğum günü (20 Nisan) nedeni ile dazlak saldırılarına karşı teyakkuza geçti. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yabancıların toplu bulunduğu yerlerde güvenlik çalışmalarının artırılmasını, dazlakların grup halinde dolaşması durumunda hemen harekete geçileceğini duyuruldu. İçişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Mihail Suhodolski, yabancılardan dikkatli olmalarını isteyerek, eylemlere karşı güvenlik önlemlerinin artırılmasını da talep etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan