Medvedev'den Danimarka'ya tarihi ziyaret

12

Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için dün akşam Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a geldi. 46 yıldan sonra Danimarka'yı ziyaret eden ilk Rus devlet başkanı olan Medvedev, hava alanında Danimarka kraliçesi 2. Margrette tarafından karşılandı.

Medvedev 2 gün sürecek ziyaretinde başta Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen olmak üzere çeşitli bakanlarla görüşecek. Ziyaret, Sovyetler Birliği döneminden bu yana Danimarka'ya devlet başkanı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması dolayısıyla tarihi bir öneme sahip.

2002 yılında dönemin devlet başkanı  olan Vladimir Putin, Danimarka'yı ziyaret etme kararı almış ancak Danimarka'nın ziyaret öncesinde Dünya Çeçen Kongresini Kopenhag'da düzenlemesinin ardından ziyaretini iptal etmişti. Rus yetkililer, zirveye katılan Ahmet Zakayev isimli Çeçen liderin Rusya'ya iade edilmesini talep etmiş ancak Danimarka bu talebi de geri çevirmişti. Danimarka'nın Avrupa Birliği dönem başkanı olduğu bir dönemde gerçekleşen bu olay Rusya ile ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. Bu yüzden diploması uzmanları Rus Başkan Medvedev'in Danimarka ziyaretini iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmeye başladığının göstergesi olarak kabul ediyor.

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada; "Rus Devlet Başkanı Medvedev'in Danimarka ziyaretinden son derece memnunum. Danimarka ile Rusya arasında güçlü bir işbirliği var bu ziyarette karşılıklı ilişkileri daha da geliştirecektir." dedi.

Diploması kulislerinde ziyaretin arkasında Danimarkalı yetkililerin Baltık Denizinden geçen gaz boru hattını onaylamasının yattığı konuşuluyor.

Danimarka en son 1964 yılında bir Rus Devlet Başkanı tarafından ziyaret edilmişti. Sovyetler Birliği Başkanı Nikita Khrushchev, beraberindeki yetkilerle Danimarka'yı ziyaret etmişti.

Emre Oğuz, Kopenhag, Cihan

RIA-638512-MedvedevDanimarka1 RIA-638512-MedvedevDanimarka3 RIA-638512-MedvedevDanimarka4