Rusya Başsavcısı: İstatistikler terör tehdidini tam yansıtmıyor

1

Rusya Başsavcısı Yuriy Çayka istatiskiklerin terör tehdidinin gerçek düzeyini yansıtmadığını  açıkladı.

Rusya Federal Konsey toplantısında konuşma yapan Başsavcı Çayka ülkede meydana gelen bir çok terör olaylarının, çoğu zaman diğer suçlarla örtüldüğünü dile getirdi.

Buna neden olarak Çayka 2006 yılında Rus Ceza Kanununda yapılan değişikliklerle, terör eylemlerindeki bazı cinayetlerin veya cinayet girişimlerinin emniyet görevlilerinin hayatına kastetme olarak sınıflandırımasına bağladı. Çayka, “Böylelikle terör saldırıları istatistiki olarak kamufle olmuş oluyor. Durumun değişmesi için gereken değişikliklerin yapılması istemiyle Devlet Başkanı'na mektup gönderildi” diye konuştu.

Ayrıca polislerce istatiskikler üzerinde oynanarak yanlış bilgi verildiğini belirten Çayka, bu yüzden de durumun daha da kötü hale geldiğini ifade etti.

"İşlemediği suçlar ölü militanların üzerine yıkılıyor"

Meçhul suçların ölüler üzerine atılması ve çözülmemiş suçların çözülmüş gibi gösterilmesi pratiğinin yaygın olduğunu anlatan Çayka, “Başsavcılık olarak bu tür olayların kesilmesi için kapsamlı soruşturma yürütüyoruz” dedi.

Kuzey Kafkasya'daki terörist saldırıların çoğunun özellikle incelenmemiş olduğuna işaret eden Başsavcı, "Çoğu zaman ölü militanlara işlemediği suçlar atfedilebiliyor. Ancak, hiç bir zaman bununla ilgili yeterince ikna edici kanıt sunulmuyor." şeklinde konuştu.

Ancak bununla birlikte Çayka emniyet güçlerinin Kuzey Kafkasya'daki çalışmalarını övdü. Çayka, “2009 yılında 40 lider olmak üzere 400 yakın çete elemanı etkisiz hale getirildi. Ve yer altı şebekenin 600 üyesi de tespit edildi. Ayrıca büyük miktarlarda silah ve patlayıcı ele geçirildi” dedi. Çayka herşeye rağmen, ülkede terör tehdit oranının halen çok yüksek düzeyde kalmaya devam ettiğini belirtti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan