Moskova'da Kızıl Bayraklarla 1 Mayıs kutlaması

13

Rusya'nın başkenti Moskova'da her zamanki gibi sakin ve renkli geçen 1 Mayıs İşçi Bayramı’na, bu yıl eski SSCB liderlerinden Josef Stalin'in posterleri damgasını vurdu. ‘Emek ve Bahar Bayramı’ olarak isimlendirilen 1 Mayıs, Rusya’nın bir çok kentinde yüzbinlerce kişinin katılımı ile kutlandı. Ellerinde Kızıl Bayraklarla Komunist Parti’nin etkin olduğu gösterilerde, Liberal Demokrat Parti, işçi federasyonları ve çeşitli muhalif gruplar yer aldı.

Eski SSCB kurucusu Vladimir Lenin'e ait heykelin bulunduğu Kalujskaya Meyda'nında sabah saatlerinde binlerce komünist, sosyalist, emekçi ve diğer gruplara ait vatandaşlar bir araya geldi. Farklı gruplara ayıran vatandaşlar Kalujskaya Meydanı'ndan Teatralnaya Meydanı'na kadar yoğun güvenlik eşliğinde pankart, döviz taşıyarak ve slogan atarak yürüdü.

Komunist Partisi öncülüğünde düzenlenen yürüyüşün başında ellerinde kızıl bayraklarla gaziler ve gençleri temsilen beş kişilik grup yürüdü. Ardından da Rusya Komunist Partisi(KPRF) Genel Başkanı Gennadi Zyuganov diğer partililerle birlikte yürüyüşe katıldı.

“NATO çizmelerini Kızıl Meydan’da istemiyoruz”

Komunist Partisi'ni yönlendiren konuşmacı  9 Mayıs Zafer Bayramı'nda NATO askerlerinin yer almasına karşı çıktığını dile getirdi. Ardından grup “NATO çizmelerini Kızıl Meydanda istemiyoruz” şeklinde slogan attı.

Yürüyüşe katılan vatandaşların arasında bir çoğunun Stalin'in fotoğrafını taşıması, araçlar üzerinde, dövizlerde ve pankartlarda Lenin'den çok Stalin'in yer alması dikkat çekti. Yürüyüş alanında bulunan bir araç Stalin'in posterlerini dağıtarak, “Zafer Bayramı'nda posterlerin asılması yasaklandı ancak biz bu yasağı kabul etmediğimizi göstermeliyiz. Buyurun posterleri alın” şeklinde çağrıda bulundu.

 

RIA-641232-Moskova_1_Mayis_4 RIA-641232-Moskova_1_Mayis_2

Cihan haber ajansına konuşan yürüyüşte yer alan Sergey, “Posterin asılması yasaklandı. Ancak ben biliyorum ki Stalin bu ülkenin daha da güçlü olmasını sağladı. Onun sayesinde ikinci dünya savaşını kazandık. Bu posteri en güzel yere asacağım” dedi. Stalin'e yönelik büyük ilginin, son günlerde bir çok yerde olumsuz şekilde gündeme gelmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

En büyük etkenlerden birisi de Rusya, 9 Mayıs tarihinde Nazi Almanyası’nın mağlup edilmesinin 65. yıl dönümünü kutlamaları münasebetiyle 10 billboarda dönemin Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin’in posterlerini asmayı planlıyordu. Ancak insan hakları savunucularından gelen yoğun tepkiler nedeniyle Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov kararını değiştirerek, Stalin posterlerinin Zafer bayramında yer almayacağını duyurmuştu.

Eskiye özlem gösterilere damgasını  vurdu

1 Mayıs'ı kutlamak için yürüyüşe katıldığını anlatan emekli asker Vladimir Çekin ise tüm Türk emekçilerin bayramını kutladı. Çekin, “1 Mayıs benim için çok önemli bayram. Çünkü anlatılan olumsuzluklara rağmen ben iyi yaşıyordum. Eski yılları özlüyorum” şeklinde konuştu.

Geçidin sonunda ise Rusya'da yasaklanan grup Nosonel Bolşevik'ler ve Rusya'da ırkçılığa karşı olan Anti-faşist gençler yer aldı. Sosyal Bolşevikler 'Siyasi tutuklular serbest bırakılsın', 'Başka bir Rusya istiyoruz' şeklinde slogan atarken anti-faşist gençler Rusya'da yabancılara karşı yapılan saldırıları kınadı. Yüz kişilik yüzleri maskeli ve tamamen siyaha bürünen anti-faşist gençler 'Özgürlük, Eşitlik, Adalet' yazılı pankart taşıyarak 'Tüm dünya vatanımızdır' diye slogan attı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{yahoo}7418358{/yahoo}