Enerji Bakanı Yıldız: Nükleer anlaşma imzalanacak

0

Enerji Bakanı Taner Yıldız, nükleer enerjide bir sorunun olmadığını ve yarın imzanın atılacağını açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye'de nükleer santral kurulması konusunda Rusya ile yapılacak anlaşmaya ilişkin olarak herhangi bir olumsuzluk ve sıkıntının bulunmadığını bildirdi.

Bakan Yıldız, bugün akşam üzeri Türkiye'ye gelecek Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'den önce Ankara'ya gelen Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'i Esenboğa Havalimanında karşıladı. Taner Yıldız ile Rusya Başbakan Yardımcısı Seçin, burada ortak bir basın açıklaması yaptı.

Basın mensuplarının yarın Rusya ile Türkiye arasında nükleer santral yapımına dönük anlaşmanın imzalanıp imzalanmayacağına ilişkin sorusu üzerine Yıldız, iki taraf uzmanlarının uzun zamandır beri beri görüştüğünü hatta geçen hafta Meclis'te Anayasa değişikliği ile ilgili görüşmeler sürerken dahi, bu konuyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Yıldız, ''Somut, sonuç odaklı  çalışmalarımız sürüyor, yarın inşallah iki tarafın olumlu yaklaşımıyla bir anlaşma imzalanacak, şimdiden bütün detayları  vermemiz doğru olmamız, fakat herhangi bir olumsuzluk, sıkıntı  yok'' diye konuştu.

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı  Igor Seçin ise ilişkilerin sadece komşuluk değil iç dünyalarında benzediğini belirtti. İki yıldır ilişkilerin aktif şekilde geliştiğini dile getiren Seçin, 5-6 Mayıs'ta yapılan KEK toplantılarının Rusya Cumhurbaşkanı'nın ziyaretine hazırlıklar olarak yürütüldüğünü ifade etti.

Birçok alanda anlaşmalara varıldığını  açıklayan Seçin, yarın ciddi anlaşmalar imzalanacağını  vurguladı. Bütün çalışmaların olumlu şekilde sonuçlanacağına inandığını kaydeden Seçkin, stratejik ortaklığı geliştirmeye çalıştığını belirtti. Vatandaşların vizesiz dolaşması, tarım, beyaz et, deniz ulaştırmasında işbirliğinin devam ettiğini anlatan Seçin, gümrük kapıları konusunda olumlu gelişmeler olduğunu söyledi.

Enerji konusunda işbirliğinin devam ettiğini ve son noktayı koyacak olanların devlet başkanları olduğunu kaydeden Seçin, nükleer enerjide işbirliğinin devam ettiğini vurguladı. Türkiye ilişkilerinin çok açık ve samimi ilişkiler olduğunu dile getiren Seçin, Samsun-Ceyhan hattının önceliği olan bir proje olduğunu ifade etti.

Doğalgaz fiyatı konusunda çalışmalar yapıldığını anlatan Seçin, üzerinde görüşülmeye devam eden konular olduğunu söyledi Seçin, doğalgaz fiyatlarının makul seviyeye çekilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Emrullah Bayrak, Ankara, Cihan