Medvedev: Ortadoğu barış sürecinde hedef bağımsız Filistin devleti

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Ortadoğu'da durumun çok kötü olduğunu ve tansiyonun daha da yükselme riski olduğuna işaret ederek herkesi bölgede barışın sağlanması için katkıda bulunmaya çağırdı. İlk kez resmi olarak Şam'ı ziyaret eden Rusya lideri, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "Bölgede durum giderek komplike hale geliyor... Rusya barış sürecine katkıda bulunmak için elinden geleni yapmaya hazır." dedi.

"Şimdi bir şeyler yapma zamanı... Bölgede durum çok çok kötü. " uyarısında bulunan Rusya lideri, Amerika'nın barış sürecine daha fazla aktif olarak katılması  gerektiğini belirtti. Rus haber ajanslarında yer alan bilgilere göre, Medvedev barış sürecinin sonunda 1967 yılından bu yana işgal altında tutulan Arap topraklarının boşaltılması ve İsrail'le birlikte yaşayacak bağımsız Filistin devletinin kurulmasının şart olduğunu söyledi.

Esed de yaptığı değerlendirmede Ortadoğu'da barış sürecinde yer almaya hazır olduklarını, ancak herhangi bir tarafa zarar verecek bir anlaşmaya karşı olduklarını kaydetti. Suriye, İsrail'in 1967 yılında gerçekleşen savaşın ardından işgal altında tutulan Golan Tepeleri'nin iadesini istiyor. İşgal altında tutulan Suriye topraklarının iadesinin anlaşma için şart olduğunu da ifade eden Esed, "Biz Rusya'nın ABD yönetimini bölgede sorumlu ve ciddi bir çözüme katkı sağlaması konusunda ikna edeceğinden ümitliyiz." şeklinde konuştu.

Nükleer enerji, doğalgaz, ulaşım, turizm, bilim, yüksek teknoloji, ikili ticaret ve diğer alanlarda bir dizi anlaşma imzalayan Rusya ve Suriye arasında doğrudan feribot seferleri de başlıyor. Medvedev'in Suriye gezisine Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov da katıldı.

Moskova'da gerçekleşen 9 Mayıs Zafer Bayramı törenlerine katılan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Medvedev'le görüşmesinde Rusya'dan Suriye ile ilişkilerde arabuluculuk istediği, Hizbullah'a uzun menzilli füze sevkıyatını durdurmaları karşılığında barışa hazır olduklarını söylediği ifade edilmişti. Medvedev ve Esed'in ortak basın toplantısında bu konuda bir açıklama yapmaması dikkat çekti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-660459-MedvedevEsed3 RIA-660459-MedvedevEsed5