Vedomosti: Medvedev'den Türkiye'ye enerjik ziyaret

0

Rusya basını Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev'in Türkiye'ye gerçekleştireceği iki günlük ziyarette milyar dolarlık dev enerji projelerinin gündemde olacağını  yazdı. Nükleer santral, Samsun-Ceyhan, Mavi Akım-2 ve diğer enerji konularının detaylı bir şekilde ele alınacağına değinen Rus basını, tüm bu çalışmaların iki ülke ilişkilerini stratejik ortaklık boyutuna taşıdığına dikkat çekti.

Rusya'nın önde gelen ekonomi gazetesi Vedomosti 'Medvedev Türükiye'de: enerji ziyareti' başlık haberinde, Medvedev'in Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte başkanlığını yürüteceği devletlerarası danışma mekanizması Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) kurulmasına dikkat çekti. Yeni kurulacak bu yapının Almanya ve İtalya ile de kurulduğunun altını çizen Vedomosti ÜDİK'in vasıtasıyla ülke yöneticilerinin ekonomik tıkanmaya neden olan problemleri doğrudan öğrencebileceğini ve bu sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayabileceğini yazdı.

Ankara ziyareti esnasında Medvedev'e bir çok iş adamının da eşlik edeceğini yazan Vedomosti enerji alanındaki işbirliğine dikkat çekti. Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko'nun bu konuda Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamalara atıfta bulunan Vedomosti, “Enerji Bakanı Şmatko Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada nükleer anlaşmada mutabakat sağladığını söyledi. Ancak enerji çıkış rakamları ile ilgili bilgi vermedi." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın resmi gazetesi Rossiyskaya Gazeta 'Doğuya doğru' haberinde Medvedev'in Suriye'nin al-Vatan ve Türkiye'nin Zaman gazeteleri için yazdığı makaleleri ele aldı.

Komsomolsakaya Pravda gazetesi ise Medvedev'in Zaman ve Kommersant eki için özel kaleme aldığı  makaleye atıfta bulunarak ziyaretle ilgili geniş değerlendirmelerde bulundu.

Ria Novosti haber ajansı Rusya Devlet Başkanı'nın ziyareti sırasında Nükleer Santral Memorandu'munun imzalanacağını yazdı. Rusya'nın santralin inşaatının Ruslarca yapılmasını istediğini de yazan Ria Novosti, Kremlin'den bir kaynaktan aldığı açıklamaları yazdı. Yazıda, “Kremlin kaynağı ne kadar çok ortakların isteklerini dikkate alarak seçtikleri şirketlere projeleri devredildiyse o kadar Rusya tarafının sorun yaşadığını belirtti” denildi.

Rosbalt ajansı Türkiye ile Rusya arasında 25'e yakın anlşmanın imzalanacağını belirtirken, internet gazetesi Vzglyad Medvedev'in ziyareti ile ilgili yazdığı makalede Gazpromun gaz fiyatları konusunda Türkiye'nin isteklerine doğru adım attığını kaydetti. Vzglyad Ankara'nın Rusya'dan satın aldığı doğal gaz fiyatlarında indirim elde etmeyi başardığını yazdı. Gazeteye göre resmi olarak onaylanmayan bilgiye göre Gazprom'un Türkiye'ye en az yüzde 10'luk indirim sağlayabileceği belirtildi.

Vesti televizyonu ise Medvedev'in Türkiye ziyareti değerlendirmesinde, Devlet Başkanı'nın birinci yardımcısı Sergey Prihodko'nun açıklamalarına yer vererek, “Türkiye Rusya Federasyo'nunu en önemli ekonomik ortaklarından biri” dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan