Gül’den iş adamlarına: Otoban döşüyoruz, yürüyün diye

2

Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül, Rusya ile Türkiye devlet adamlarının yaptığı anlaşmalarla iş adamlarının önünü açtıklarını söyledi. Gül, "İmzalanan anlaşmaların hepsinin altı dolu. Bu anlaşmalar sizin önünüzü açan anlaşmalardır. Otoban döşüyoruz yürüyün diye." dedi.

Rixos Ankara Otel'de düzenlenen Türkiye Rusya İş Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iş  adamlarına seslendi. Türkiye ile Rusya'nın işbirliğinin çok büyük neticeler doğurduğunu vurgulayan Gül, "Bölgedeki istikrar açısından büyük önem taşıyor. Siyasi ilişkiler sağlam olursa ekonomik ilişkiler de çok sağlam olur." diye konuştu.

Rusya ile yapılan vize anlaşmasını  değerlendiren Gül, "Burada bir tezat var aslında. Türkiye Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerini yürütüyor. Uzun süredir Avrupa ülkeleriyle gümrük birliği anlaşması var. Ama oradaki fuarlarda malınızı tanıtmak malınızı satmak için çok büyük engellerle karşıyaşıyorsunuz. Ancak artık Rusya ile bu vizeler yok. Bunun çok büyük anlamı olduğunu biliyorsunuz." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ardından Rusya'da yatırım yapan önemli Türk firmalarını saydı.  Turizm ve ulaşım alanındaki işbirliğini önemsediklerini belirterek daha fazla işbirliği çağrısında bulundu.

Hasan Bozkurt, Ankara, Cihan