Kommersant: Rusya Türkiye ile ilişkileri geliştirmede kararlı

5

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Ankara resmi ziyareti Rus basınında geniş yankı buldu. Rus basını Medvedev'in Türkiye ziyaretinin tarihi bir öneme sahip olduğuna, siyasi, ticari, enerji, kültür, sosyal ve turizm alanlarında ikili ilişkilerin hızla geliştiğine dikkat çekti.

Kommersant’ta Rus-Türk ilişkilerini değerlendiren Rusya Uluslararası Ekonomik ve İlişkiler Enstitüsü  Güvenlik Merkezi uzmanı Vladimir Yevseyev, Ankara ile ilişkileri artırmakta Moskova’nın kararlı olduğunu kaydetti. Enerji kaynakları sevkiyatı açısından durumu değerlendiren Rus siyasi uzman, “Durum öyle gelişiyor ki Rus-Ukrayna ilişkilerinin iyileşmesi ortamında Kiev’e denge oluşturacak bir şekilde Türkiye’ye yönelik aşırı gereksinim geri planda kalıyor. Bence Medvedev’in ziyareti şunu ortaya koyuyor: Rus-Ukrayna ilişkilerinin iyileşmesine rağmen, Moskova Ankara’yla işbirliğini azaltmaktan ziyade artırmayı düşünüyor. Ki Türkiye dünya nükleer enerjisi ve askeri teknolojisi piyasasında dev kapı haline dönüşebilir. Rusya ile askeri teknolojik işbirliği alanı ise geleneksel olarak Batı tarafından bloke ediliyor.” dedi.

Moskova Ankara üzerinden NATO silah piyasasına girebilir

Ankara aracılığıyla NATO silah piyasasına girilebileceğini belirten Rus uzman, “Moskova NATO ile askeri teknolojik işbirliği ve silah piyasasına daha önce Yunanistan üzerinden ulaşabiliyordu. Ama bugün Yunanistan kötü durumda, bu kapı kapatılıyor. Şimdi ise Yunanistan’ın yerini Türkiye alabilir. Zira Ankara Rusya ile bu alanda ve bizim silah teknolojisinin sevkiyatı bakımından işbirlikten yana.” diye konuştu.

Türk-Ermeni ilişkilerinin de Medvedev’in ziyaretinde ele alındığını hatırlatan Rus uzman, “Rusya Ermenistan’da bir çok sektörde ağırlığı bulunuyor. Ve ülkenin abluka durumuda olması yüzünden etkili çalışamıyor ve felç halinde. Ermenistan yönetimiyle yapılan görüşmelerden sonuç alınamıyor. Ermeni resmi makamları ülke içi muhalefet ve diasporanın baskısı altında. Burada sorunun olası çözümünde büyük rol ABD’ye düşüyor. İlişkilerimizin iyileşmesi durumunda onların engel olmaktan ziyade yardımcı olacaklarını düşünüyorum.” dedi. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan