Kırgızistan'da etnik çatışma durdurulamıyor; ölü sayısı 113'e yükseldi

1

Kırgızistan'ın güney bölgesinde Özbek ve Kırgız etnik gruplar arasında üç gündür devam eden etnik çatışmalar giderek büyüyor. Bölge Sağlık Bakanlığı  sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre ölü sayısı 113'e ulaşırken, yaralı sayısı da 1400'ü aştı.

Ria Novosti haber ajansının bölgeden edindiği bilgiye göre sözcü açıklamasında, "Toplam ölü sayısı 113'e ulaştı. Bunlardan  21'i Celalalabad'da son 24 saatte hayatını kaybetti." dedi.

Ambulans ve itfaiye sirenleri iki kentte de susmazken, Oş ve Celalalabad kentlerinde yanan ev ve araba dumanları gökyüzünü kaplamış durumda. Görgü tanıkların anlattıklarına göre iki şehirde de savaş durumunun yaşandığı, sokak aralarında cesetlerin bulunduğu kaydediliyor. Dükkan ve marketler kapalı tutulurken, hastanelerde kan ve tıbbi malzeme sıkıntısı çekiliyor.

Özbek azınlık gruplarının temsilcilerine göre ölenlerin sayısı 520. Özellikle tek katlı evlere saldıran Kırgız gruplar bir çok kimseyi evinde öldürdü. Evinde yaşamını kaybeden Özbeklere ulaşmak ve onları saymak bile henüz mümkün değil. Özbek kaynaklar bir taraftan da cesetlerin herhangi bir işleme tabi tutulmadan toplu olarak gömülmeye başladığını da iddia ediyor. Ancak bu rakam Kırgız makamları tarafından doğrulanmadı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan