Moskova'da Kurban Bayram namazı saat 09:00'da

73

Rusya'nın başkenti Moskova'da 2 milyona yakın müslüman dört camide namaz kılabilmek için gece geç  saatlerden itibaren yollara düşecek. Mesai günü olması  nedeni ile zorlu bir bayram yaşayacak müslümanlar, evlerinden getirdikleri seccadeleri ile cadde, sokak ve parklarda namaza duracak. Havaların sıcak olması ve yağmur beklenmemesi ise huzurlu bir namaz için iyi haber.

Her bayramda olduğu gibi Moskova belediyesi Propek Mira metro istasyonunun yakınında yer alan Merkez Cami etrafında bir kısım düzenlemeler yaptı. Sesin kolay duyulabilmesi için hoparlör sistemi kurulurken, çevrede bulunan araçlar kaldırılarak namaz için caddeler hazır hale geitirildi. Rusya Müftüler Konseyi yetkilileri 50 binin üzerinde müslümanın namaz için Merkez Camii'ne gelmesini bekliyor.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Mustafa Kütükçü, namaz sonrası müslümanların Kurban vecibesini yerine getirebilmek için Moskova çevresinde bulunan çiftliklere gideceklerini söyledi. Her yıl kesim işlemlerinin daha hijyenik ve düzenli hale gelmeye başladığını ifade eden Kütükçü, vekaleten kesilen kurbanların da başta yetim, fakir, gaziler olmak üzere ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını ifade etti. Türkiye Diyanet Vakfı da Rusya'da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere 50 adet kurban gönderdi.

Bayram boyunca anlaşma sağlanan 8-10 restoranda herkese Kurban etinden döner, şaşlık ve pilav ikram edileceğini kaydeden yetkili, bayram programları ile ilgili detay bilgilerin www.muslims.ru portalında bulunduğunu kaydetti. Çocuklar için 27 Kasım saat 12:00'da da özel bir program hazırlayan müftülüğe detaylı bilgi için 8 495 684 31 98 nolu telefondan ulaşılabilir.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan