Rusya'nın 2010 İnternet Oskar ödülleri sahiplerini buldu

7

Rusya'da 'Runet' denilen internet ortamında başarılı olan projelere ödüller dağıtıldı. Bu yıl 7'incisi düzenlenen ve 'Runet Ödülleri' adını taşıyan etkinlik Rusya'da internetle ilgili gerçekleştirilen yılın en görkemli etkinliği olarak kabul edilyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de 'Runet Ödülleri' etkinliğine twitter'den mesaj atarak kutladı. Medvedev twitter'deki mikro-blogundan “Malesef şahsen ödülü kazananları kutlayamıyorum. Bu yüzden buradan giyaben bunu yapmak istiyorum. Aferin size. Bol şanslar!” şeklinde mesaj yazdı.

'Devlet ve Toplum' dalında en önemli proje olarak Rusça(Kiril alfabesi ile) domain isimlerini kaydetmeyi başlatan www.cctld.ru şirketi ödülü kazandı. Ayı dalda çocukarın internette surf yapmalarını güvenilir hale getiren www.odindoma.org 'Evde tek başına' projesi, hastalıklarla ilgili ansiklopedik bilgilere yer veren www.wikimedia.ru ve internet televizyonu Russia.ru gibi siteler yer aldı.

'Kültür ve Toplu iletişim' dalında İngiliz BBC'nin Rusça yayın yapan haber sitesi www.bbcrussian.com'un yanısıra RIA Novosti ajansının kullanıcıların görüntülü haber yayınlamasına imkan veren 'Sen Habercisin' projesi reporter.rian.ru ve dijital kitap satan Litres www.litres.ru ve kullanıcıların şiirlerin yayınlayabildiği www.stihi.ru da ödüle layık görüldü.

'Bilim ve Eğitim' dalında  Rus Wikipedia ru.wikipedia.org ödül kazanırken 'Ekonomi ve Ticaret' dalında ise internet aracılığıyla kitap, müzik albümleri ve çeşitli hediye alışverişini sağlayan OZON.ru www.ozon.ru projesi kazandı. Ozon.Ru ile birlikte ticaret dalında ödülü şirket muhasebesinin yapılabildiği 'Benim ticaretim' www.moedelo.org projeleri de dereceye girdi.

'Sağlık ve Tatil' dalında sağlıklı  hayat ile ilgli bilgilere yer veren TakZdorovo.ru portalı www.takzdorovo.ru ve suyun önemini anlatan 'Evet Su' www.da-voda.com projesi yer alırken 'Teknoloji ve inovasyon' dalında 4G internet bağlantı imkanını veren YOTA şirketi ve Bloglarda reklam yayınlama imkanını veren Begun şirketi www.begun.ru yer aldı.

Öğretmenler için hazırlanan internet-projeleri için de özel dalın oluşturulduğu etkinlikte ödülü okul öğretmenlerinin ilk, orta okul ve lise öğrencilerin derste aldıkları puanlarını günlük yayınladıkları site Dnevniki.ru www.dnevnik.ru kazandı.

Runet'in Özel Seçim ödülü  ise 'Runet'in Milli Serveti' kategorisinde dünyaca ünlü antivirüs programı Kaspersky'nin kurucusu Evgeniy Kasperski'ye verildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan