Wikileaks: Rusya ile ilgili binlerce belge yayınlayacağız

4

ABD’li diplomatların gizli yazışmalarını  açıklayarak dünya gündemine damgasını vuran Wikileaks sitesi kurucusu Julian Assange, önümüzdeki günlerde Rusya ile ilgili binlerce belge açıklayacaklarını duyurdu.

Wikileaks’in geçen hafta yayınladığı gizli bilgilere göre, Moskova'da görev yapan ABD Büyükelçisi 2008'in sonlarında Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i Batman'a ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'i de yardımcısı Robin'e benzetmişti. Site, Rusya’da rüşvet hacminin yılda yaklaşık 300 milyar dolar olduğunu iddia etmiş ve ülkeyi “sanal mafya devleti” olarak nitelendirmişti.

Rus NTV televizyonunun “Tsentralnoe Televidenie” isimli programına özel konuşan Wikileaks’ın kurucusu Assange, Rusya ile ilgili önümüzdeki günlerde binlerce belge açıklayacağını duyurdu. Assange, “Bizde Rusya ile ilgili binlerce belge var” dedi. Wikileaks’n kurucusuna göre, belgeler Rus oligarklar, Moskova eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov ve dev işletmelerle ilgili.

Assange, İnterpol aracılığıyla uluslararası düzeyde aranmasına rağmen kendisinin güvende hissettiğini kaydetti. Dünyanın birçok yerinde “Wikileaks dostlarının” olduğunu iddia eden Assange, “Avrupa’da sürekli tetikte olmam gerekiyor” dedi.

Rus muhabirin, “Bir çokları  sizin halen sağ kaldığınıza şaşırıyor” merakı üzerine Assange, “ABD'nin beni öldürmeye cesaret edebileceğini sanmıyorum. Çünkü risk düzeyi çok fazla” dedi.

Lavrov: Rus diplomatların Amerikan tarzı belgeleri yok

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Wikileaks sitesi yayınlarının dikkate alınacak kadar değerde olmadığını savundu. Polonya’da gazetecilerin sorusu üzerine, Lavrov “Wikileaks ilgimi çekmiyor” dedi. Bir Rus muhabirin “Rus diplomatlarla ilgili belgelerin açıklanması endişeli olabilir mi? “sorusuna Dışişleri Bakanı, “Bizim böyle belgelerimiz yok” yanıtını verdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan