Patlamada 'kara dul' şüphesi, Medvedev organizatörlerin yok edilmesini istedi

3

Rusya'nın başkenti Moskova'nın en büyük havalimanlarından Domodedova'da dün meydana gelen terör saldırısı  nedeni ile Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev İçişleri Bakanlığı ve Federal Güvenlik Servisi yetkilileri ile olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Havalimanında güvenlik zaaflarını sert bir dille eleştiren ve sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını isteyen Rusya lideri, saldırıyı gerçekleştiren organizatörlerin de imha edilmesi emrini verdi.

TSİ 15:40'da meydana gelen saldırıyı  biri kadın, biri erkek olmak üzere iki saldırganın yaptığı  ortaya çıkarken, iki eylemci de olay yerinde ölü bulundu. Ölü sayısının 35'e yükseldiği patlamada 180 kişi de yaralandı. Yaralılardan 30'unun durumunun kritik olduğu gelen bilgiler arasında. Kafkas kökenli olduğu iddia edilen saldırganların 'Kara Dul'lar olarak bilinen eşleri Çeçenistan savaşı ve diğer saldırılarda yaşamlarını yitiren kadın intihar eylemcilerin yer aldığı terör grubundan olduğu üzerinde duruluyor.

Görgü tanıkları kadın intihar eylemcisinin siyah elbise giydiğini ifade ederken, ilk denemede yerde bulunan çantayı aktif hale getiremediği ikinci denemede patlamanın gerçekleştiği kaydediliyor. Ria Novosti'ye bilgi veren güvenlik kaynakları dış hatlar yolcu karşılama alanında meydana gelen patlamanın uzaktan kumanda ile patlatılmış olabileceği ihtimaline de dikkat çekiyor.

Rusya'ya meydan okuyorlar

Rusya toplumunun ve halkının bir kez daha bir meydan okuma ile karşılaştığını ifade eden Medvedev görüşmede, "Bu durumun odada bulunan herkes için açık olduğunu düşünüyorum. Adaletin tecelli etmesi ve olayın aydınlanması için gerekli olan her türlü çalışma ortaya konmalı. Teröristler saklandıkları yerde, yuvalarında... imha edilmeli" emrini verdi. Medvedev herhangi bir karşı koymanın güvenlik güçlerinin ölümcül cevabı ile karşılaşacağı uyarısında da bulundu.

Havalimanında güvenlik zaafının oluşmasında sorumlu olanların da cezalandırılmasını isteyen Medvedev, "Olayla ilgili gelen bilgilere göre tam bir güvenlik kaosu var. İnsanlar istedikleri her noktadan havalimanına girebiliyor. Kontroller çok sınırlı. Gelen yolcuları karşılayanlar ise herhangi bir güvenlikten geçmiyor" dedi.

Güvenliğin artırılması için sıkı kontrollerin yapılmasını isteyen Rusya lideri, "Bu yolcular için biraz zaman kaybı anlamına geliyor. Ancak bundan başka da yol yok" dedi. Havalimanı yetkilileri de yolcuların en az 3 saat öncesinden havalimanına gelmeleri konusunda uyardı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan