FSB saldırganı buldu; Medvedev acele karar vermeyin dedi

1

24 Ocak’ta Moskova’nın Domodedovo Havaalanı’nı patlatan intihar komandosunun ismi belli oldu. Rus haber portalı Life.ru’nun iddiasına göre, havaalanını ülkenin İnguşetya Cumhuriyeti kökenli vatandaşı Magomed Yevloyev (20) patlatmış. Rus resmi makamlar henüz açıklama yapmayı reddediyor.

Terör saldırısında toplam 36 kişi ölmüş, 180 vatandaş da yaralanmıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve resmi istihbarat kurumu FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov, terör organizatörlerinin ortaya çıkarıldığını belirtirken, Devlet Başkanı Dmitri Medvedev kesin netice olmadan açıklama yapılmasının doğru olmadığını ima etti.

Life.ru haber portalı, Moskova Domodedovo Havaalanı’nı Kuzey Kafkasya’nın İnguşetya Cumhuriyeti’nde oturan Yevloyev’in havaya uçurduğunu iddia etti. Haberde, yapılan DNA testleri ve analizler sonucunda bu neticeye varıldığı belirtildi.

Bölgede terör örgütü içinde yer alan Yevloyev’in okulunu bitirmeden yarıda bıraktığı ve muhasebeci olarak çalıştığı da kaydedildi. Yevloyev’in yaşadığı Ali Yurt köyünde ailesinin evinin boş olduğu, baba ve annesinin akrabalarına taşındığını yazan Rus portalı, intihar komandosunun Eylül ayından itibaren bölgeyi terk ettiği belirtildi.

Köy sakinlerine göre, Yevloyev kendilerine para kazanmak için komşu Krasnodar bölgesine gittiğini söylemişti. Domodedovo saldırısından sonra istihbarat güçleri ailesinden DNA testi için kan örneği talebinde bulundu. Bu gelişmenin ardından ailesi köyü terk etti. Habere göre, Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin iddiayı ne yalanladı ne de doğruladı.

FSB Başkanı Bortnikov da intihar komandosunun 20 yaşında Kuzey Kafkasyalı bir gencin olduğunu resmi şekilde açıklamıştı. Bornikova’a göre ismi açıklanmayan genç Ağustos ayında terör örgütüne katılmıştı. Biyolojik testlerin de yapıldığını kaydeden Bortnikov, saldırganın eylemden önce aşırı derecede uyuşturucu ilaç ve psikoterapik maddeler aldığının belirlendiğini ifade etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan