Çeçen militanlar yeni saldırılarla Moskova'yı tehdit etti

27

Çeçen ayrılıkçı militan gruplara yakınlığı ile bilinen Kavkaz Center internet sayfasında kendini Kafkas Emiri olarak ilan eden Doku Umarov, ayrılıkçı örgüt "Riyazus Salihin Tugayı" sözde komutanı ve bir intihar eylemcisinin görüntüsü yayınlandı. Moskova havalimanı terör saldırısından doğrudan bahsedilmeyen video kaydının ne zaman çekildiği ise belli değil.

Rusya'nın başkenti Moskova'nın en büyük havalimanı Domodedovo'ya 24 Ocak'ta gerçekleştirilen terör saldırısında 36 kişi yaşamını yitirirken, 180 kişi de yaralanmıştı. Şimdiye kadar saldırıyı herhangi bir örgüt üstlenmezken, Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov saldırının arkasındaki yapıyı tespit ettiklerini açıklamıştı. Soruşturma Komisyonu 20 yaşında Kafkas kökenli bir erkek açıklamasında bulunurken, bir kısım Rus haber portalları saldırganın isminin İnguşetya Cumhuriyeti'nden Magomed Yevloyev olduğunu iddia etti.

Rusya'da yayınlanan Newsru.ru haber portalının haberine göre Moskova'yı tehdit eden Umarov, Kuzey Kafkasya bölgesindeki taleplerinin reddedilmesi durumunda bu yılın Rusya için 'kan ve gözyaşı' ile dolu olacağını iddia etti. Kendine bağlı grupların daha çok saldırı yapacağını kaydeden ayrılıkçı lider, üzerinde askeri kamuflaj olan birini göstererek Moskova'ya özel bir operasyon için gideceğini söylüyor.

"Sizi uyandırmak için operasyon yapmak zorundayız. Bu yeterli olmazsa devamı gelecek" tehdidinde bulunan Umarov, "Sizi yüzde yüz temin ederim ki, Tanrı bizimle olursa, bu yıl kan ve gözyaşı yılı olacak" uyarısı yapıyor.

Kendisini sözde Kafkas Emiri olarak ilan eden 46 yaşındaki Umarov, Kuzey Kafkasya bölgesinin Rusya'dan ayrılmasını istiyor. Videoda en az 50-60 potansiyel intihar eylemcisi olduğunu belirten Umarov, "Sizin tepkinize göre bu eylemler her ay, her hafta gerçekleşmeye devam edecek" tehdidinde bulunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan