Rusya “Vatanın Savunucuları” ya da erkek bayramını kutluyor

1688

Rusya, Kızıl Ordu’nun Alman işgalcilerini Narva ve Pskov bölgelerinden püskürttüğü 23 Şubat gününü “Vatanın Savunucuları Günü” ya da “erkekler günü” olarak kutluyor. Rusya bayram vesilesiyle çeşitli etkinliklere hazırlanırken, bazı Rus uzmanlar 23 Şubat’ta elde edilen “zaferin abartıldığına” inanıyor. Rusya'da 23 Şubat resmen tatil.

23 Şubat Bayramı vesilesiyle Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Kremlin Sarayı’nda tüm emekli, gazi ve muvazzaf askerlerin bayramlarına kutlayarak çeşitli madalyalarla onurlandırdı. Başta Moskova olmak üzere Rusya kent ve bölgelerinde “Vatanın Savunucuları Günü” bayram şölenleri yapılacak. Rus aşırı sağçı Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski ise Moskova’nın Puşkin meydanında miting düzenliyor.

Nasıl bayram oldu?

Sovyet Rusyası Halk Komiserleri Başkanı Vladimir Lenin (Ulyanov) 28 Ocak 1918'de İşçi-Köylü Kızıl Ordu ve 11 Şubat 1918'de de İşçi-Köylü Kızıl Donanma'nın kurulması ile ilgili kararları imzalamıştı. Aradan bir yıl geçtikten sonra elde edilen Narva ve Pskov zaferlerinin de ayni tarihe denk gelmesi nedeniyle 23 Şubat'ın, Kızıl Ordu ve donanmanın kuruluş yıl dönümü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Bolşeviklerin basın organı Pravda, o günlerde bu duyuruyu şu şekilde vermişti: “Orduya armağan edilen 23 Şubat, tüm Rusya'da Kızıl Ordu'nun kuruluş bayramı olarak kutlanacak. Bu tarihte tüm kentlerde bayram etkinlikleri düzenlenecektir”. Sovyet Rusya döneminde bu gün Politbüro ve Kızıl Ordu tarafından büyük bir coşku ve gösterişle kutlanmaya başladı. Halk da bu günü “Erkekler Bayramı” olarak kutluyordu.

Sovyetlerin dağılmasının ardından 1993 yılında 23 Şubat günü “Vatanın Savunucuları Günü”ne dönüştürüldü. Bir taraftan da 23 Şubat'la ilgili tartışmalar devam ediyor. Bir kısım akademisyenlere göre bu günde herhangi bir zafer olmadı. Ancak halkın büyük çoğunluğu 23 Şubat'ın vatanın savunucuları günü olarak kutlanmasından yana olduğu kaydediliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan