Çeçenistan’da öldürülen Türk militan El-Kaide sorumlusu çıktı

324

Rusya’ya bağlı Çeçenistan’da özel operasyon sonucunda öldürülen Kürt asıllı Türkiye vatandaşı El Kaide terör örgütü sorumlusu çıktı. Çeçenistan Başkanı Ramzan Kadirov, dün yaptığı açıklamada Abdullah Kürt lakaplı militanın bölgede faaliyet gösteren örgüt liderlerinden biri olduğunu belirtmişti.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi’nden (NAK) Rus basınına yapılan açıklamada, Çeçenistan’ın Vedeno bölgesinde öldürülen Türk vatandaşın isminin 1977 doğumlu Cevdet Doger olduğunu kaydedildi. Açıklamada, “Vedeno bölgesinde iki cani öldürüldü. Öldürülen militanların kimliği tespit edildi. Bunlardan biri Dağıstan uyruklu Ramazan Bartiyev. Kendisi 2007 yılından bu yana Gakayev kardeşleri çetesine bağlı faaliyet gösteriyordu. İkinci militan ise 1977 doğumlu Türkiye vatandaşı Cevdet Doger. Kendisi Kuzey Kafkasya’daki El Kaide örgütünün sorumlusu idi. “Abdullah Kürt” lakapıyla da tanınıyordu. Öldürülen militanların eşyaları arasında Türkiye pasaportu bulundu. Pasaportta “Abdullah Kürtün” adına Gürcistan, Azerbaycan ve Pakistan vizeleri vardı. FSB’nin (Rus iç istihbarat) edindiği bilgilere göre “Abdullah Kürt” 1991 yılında Gürcistan’ın Pankisi vadisi üzerinden Kuzey Kafkasya’ya gelmiş. Çeçenistan’da daha önce öldürülen Hattab, Abu-al Valid ve Abu-Havs yönetimindeki El Kaide’ye ait örgütlerde faaliyet gösteriyordu” denildi.

Rus basınına açıklamada bulunan Rus istihbarat yetkilileri, Cevdet’le ilgili şöyle bilgileri verdi: “El Kaide sorumlusu terör saldırıları planlıyor ve gerçekleştiriyordu. O sivil insan ve güvenlik yetkililerinin kanını döktü. Abu-Havs’ın öldürülmesinin ardından 2006 yılında “Moganned” lakaplı  ve Suudi Arabistan uyruklu Kuzey Kafkasya’da faaliyet gösteren El Kaide’nin baş sorumlusunun yardımcısı oldu. O yurtdışından teröristlere gelen paraları dağıtıyordu. Görevi ve fonksyonu buydu. 11 Nisan’da Moganned’in öldürülmesinin ardından “Abdullah Kürt” onun yerine geçti.”  

Rus Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, operasyonun sadece Rusya değil, başka yabancı ortak ve meslektaşlarla yapılan koordine çalışmalarının sonucu olduğunu da vurguladı.   

Fuad Seferov, Moskova, Cihan