Rusya seçim havasına girdi; “Zafer Bayram”ında liderler birlik mesajı verdi

3

Rusya, Nazi Almanya’sına karşı Sovyetler Birliği’nin kazandığı İkinci Dünya Savaşı’nın 66. yıl dönümünü törenlerini büyük coşku ile kutluyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, parlamento başkanları, siyasi ve askeri yetkililer ve gazilerin katılımı ile Kremlin duvarları dibinde yer alan Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bırakılarak başlayan törenler, ülke genelinde bir çok konser, tiyatro, spor müsabakaları ve digger etkinliklerle değerlendiriliyor.

9 Mayıs Zafer Bayram’ı kutlamaları Kızıl Meydan’da yerel saatle 10:00’da başlayacak. Nükleer füzeler, savaş uçakları, tanklar ve 20 bin kadar askerin yer aldığı gösteri Moskova’nın gövde gösterisine dönüşmüş durumda. Kremlin duvarları dibinde toplanan liderler bir taraftan İkinci Dünya Savaşı’nda yaşamını yitirenlerin anısına karanfil bırakırken, kafalarda seçim hesapları yapılıyor.

Meçhul Asker anıtı önünde tokalaşan Medvedev ve Putin birlik mesajı verdi. Aralık sonunda yapılacak parlamento seçimleri ve Mart 2012’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeni ile Rusya seçim atmosferine girdi. Halk desteğini nispeten kaybeden iktidar partisi Birleşik Rusya’nın oylarını artırmak için Putin kolları sıvarken, tartışmaların merkezinde daha çok Kremlin’de kimin oturacağı yer alıyor. İki lider de şimdiye kadar devlet başkanlığı seçimlerine katılabileceklerini açıkladı.

RIA-907879-MedvedevPutin3Diğer taraftan siyaset kazanı bir alt kademede hayli ısındı. Putin “Halk Cephesi” kurulması ve tüm siyasi partiler, işçi, kadın ve gençlik örgütlerinin ülkenin kalkınması için bir araya gelmesini isterken, muhalefet partisi Adaletli Rusya başkanlığından ayrılan Sergey Mironov’un Federasyon Konseyi Başkanlığı koltuğunu bırakması gündemde. Törende yan yana duran Mironov ve Birleşik Rusya Başkanı Boris Grizlov arasında esen soğuk rüzgarlar dikkat çekti.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve diğer yetkililerin katıldığı törenin ardından Medvedev İkinci Dünya Savaşı gazileri ve gençlik grupları ile bir araya geldi. Tarihte yaşananlara karşı kampanya yürütülmesinin kabul edilemez olduğuna değinen Medvedev, İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyet askerlerin tükettiği geleneksel bulgur pilavı greçka’dan yedi. Rusya lideri İkinci Dünya Savaşı hatıralarının yer aldığı bir müze açılışını da gerçekleştirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan