Rus basını: AK Parti iktidar statüsünü korudu

1

Rusya'da üç günlük tatil nedeniyle bugün gazeteler çıkmıyor. Ancak internet haber portalları Türkiye'de önceki gün düzenlenen parlamento seçimlerine geniş yer ayırdı. Rus basını seçim haberini 'Türkiye'nin AK Parti'si iktidar statüsünü korudu'  başlığıyla duyurdu.

 


Eho Moskvy radyosu haberi dinleyicilerine 'Parlamento seçimlerini Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi kazandı' şeklinde verirken Mayak Radyosu gelişmeleri 'Türkiye'nin AK Parti'si iktidar statüsünü korudu' şeklinde duyurdu. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin önceki gün yapılan parlamento seçimlerinde iktidar partisi statüsünü korumayı başardığını anlatan Mayak Radyosu, "AKP'li Başbakan Erdoğan seçmenlerin yüzde 50'sinin desteğini alarak tek partili iktidar kurma imkanı buldu. Birkaç gün içinde resmi rakamlar açıklanacakken şimdiden Türkiye parlamentosuna AKP dışında iki partinin daha girdiği görülüyor; Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi." dedi.

RİA Novosti ajansı 'AK Parti seçimi kazandı, ancak anayasayı tek başına yapamayacak' başlığı ile verdiği haberinde AK Parti'nin parlamento seçimlerinde kamuoyu araştırma kurumlarının tahmin ettiği gibi, emin bir zafere ulaştığını yazdı. Ria Novosti şu bilgilere yer verdi: 

"Resmi olmayan rakamlara göre yüzde 99 oyların hesaplandığında Ak Parti yüzde 50 oya sahip oldu. Bu sonuçlara göre Erdoğan'ın partisi mecliste 330 milletvekili koltuğuna sahip olacak. Ancak bu oran iktidar partisine tek başına mecliste yeni anayasayı geçirmesine ya da referanduma götürmesine imkan vermeyecek. 

Türkiye Anayasasına göre Cumhurbaşkanının seçimleri kazanan partinin liderini görevlendirmesinin ardından hükümetin 45 gün içinde kurulması gerekiyor. Radikal gazetesinde yayınlanan yoruma atıfta bulunan Ria Novosti yeni kurulacak hükumetin 25 sınavı geçmesi gerekeceğini yazdı. 

AK Parti emin şekilde seçimleri kazanmasına rağmen ciddi sorunlarla karşılaşacağına dikkat çeken Ria Novosti şu sorunları işaretledi: Kürt sorunu, Ocalan'ın durumu, Suriye'de yaşananlar sonucunda Türkiye'ye artan göç dolayısıyla ortaya çıkabilecek sorunlar.

Dış politikada ise Ankara'yı 'Mavi Marmara'ya saldıran İsrail ile kötüleşen durum, Avrupa Birliği için önemli olan Kıbrıs meselesi ve çatışmaların yaşandığı Suriye ile Libya gibi sorunların çözümü bekliyor."

Vesti haber kanalı ise haberi 'Erdoğan'ın partisi iktidarı korudu' şeklinde izleyicilerine sundu. AK Parti lideri Tayyip Erdoğan 24. Parlamento seçimlerinde yüzde 49.9'un desteğini aldı ve tek parti hükümeti kurma hakkı kazandığını kaydeden Vesti, "AK Parti oyların çoğunluğunu almasına rağmen eşit koltuk dağılımına göre mecliste 325 sandalyeye sahip oldu. Bu rakam 2007 seçimlerine göre Ak Parti'nin 16 koltuk daha az olacağını gösteriyor. Anayasa çoğunluğu için AKP'nin 341 sandalyeye ihtiyacı var. Uzmanlar meclise giren bağımsız milletvekillerinin Erdoğan'a özellikle Kürt meselesi konusunda destek vereceğini belirtiyor." ifadelerine yer verdi. 

"Erdoğan anayasa değişikliği yapabilmesi ve yeni şehir projeleri için desteğe ihtiyaç duyacak" diyen Vesti kanalı, "Başbakan defalarca değiştirilen eski anayasaya göre 'çağdaş ve daha demokratik, bugünkü Türkiye'ye ait' olacak anayasayı kabul etmek istediğini belirtmişti." dedi. 

"Türkiye'nin iktidar partisi parlamento seçimlerinde kazandı" başlığını kullan Vzglyad gazetesi ise "Tayyip Erdoğan'ın liderliğini yaptığı Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tahmin edildiği gibi emin şekilde seçimleri kazandı. Resmi olmayan rakamlara göre sandıkların yüzde 97'si açıldığında AKP'nin yüzde 50.3 oranında oy aldığı belirlendi. AKP parlamentoda çoğunluğa sahip olacak ancak anayasayı tek başına yapamayacak" yorumlarına yer verdi. Vzglyad haberin devamında Ria Novsti'nin Türk basınından alıntıladığı yorumlara yer verdi.

Rus medyası seçimlerin genel durumu ile ilgili de şu değerlendirmelere yer verdi: "Genel olarak Türkiye'de seçimler problem yaşanmadan ve usulsüzlükler olmadan geçti. Hükümet sandıkların bulunduğu merkezlerde üst seviyede güvenlik sağladı."

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan