Rusya’da uçak kazası; 44 kişi öldü

31

Rusya’nın başkenti Moskova’dan Petrozavodsk bölgesine hareket eden Tu-134 model yolcu uçağı otobana zorunlu indi. Parçalanan ve yanan uçakta bulunan 44 yolcunun yaşamını yitirdiği, sekiz yolcunun da yaralı olarak kurtulduğu belirtildi.

Ria Novosti haber ajansının Olağanüstü Hal Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye göre, Rusya’nın kuzey cumhuriyeti Karali bölgesinde uçağın havalimanına 1 kilometre mesafede otobana çakıldığı kaydediliyor. Moskova saati ile 00:04’de meydana gelen olayda yolcular arasında sekiz çocuğun da bulunduğu belirtiliyor.

 

Rusya Araştırma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin basına yaptığı açıklamada tam rakam vermezken, yolculardan bir çoğunun yaşamını yitirdiğini doğruladı.  

Yerel yetkililer biri çocuk olmak üzere sekiz yolcunun hastanelere kaldırıldığı bilgisini verdi.

164736067Otobana iniş yapan uçağın parçalandığı ve ardından yandığı belirtiliyor. Moskova’dan hareket eden uçakla kule bağlantısının bir saat 10 dakika sonra kesildiği, beş dakika sonra da uçağın otobana çakıldığı ifade ediliyor.

Olağanüstü Hal Bakanlığı yetkilileri bölgeye sağlık görevlileri ve kurtarma ekiplerinin yer aldığı bir helikopterin St. Petersburg’dan gönderildiğini açıkladı.
Uçakta 48 kişinin olduğu ve 8’nin kurtulduğu yönünde de bilgiler geliyor.

Karelia Cumhuriyeti sağlık bakanlığından yapılan açıklamada yolcular arasında bir İsveç vatandaşının da olduğu belirtildi. Yetkililerin uçağın kara kutularının kaza bölgesinde bulunduğunu ifade ederken, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

1967’de Sovyetler Birliği döneminde kullanıma sokulan  Tu-134 model uçaklar 76 yolcu kapasitesine sahip.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

{dmotion}xjfnrg_russia-plane-crash_news{/dmotion}