Moskova’da Ramazan coşkusu; çadırda kültür şöleni başladı

15

Rusya’nın başkenti Moskova’da kurulan “Şatör Ramazan” farklı din, kültür ve milletten halkların kültür şölenine dönüştü. Kilise, havra ve camiinin bir arada bulunduğu Zafer Parkı’nda kurulan Ramazan Çadırı’na Müslüman olan olmayan herkes davetli. Her gün 500 kişiye iftar verilecek çadırı, farklı milletten halklar paylaşmış durumda. Moskova Belediyesi’nin himayelerinde Rusya Müftüler Konseyi’nin öncülüğünde kurulan çadırda ilk iftarı yapan katılımcılar, barış ve hoşgörü mesajı verdi.

Moskova’da Ramazan için görev yapan Eskişehirli imam Necmi Dünya’nın Kur’an ve ezanı ile gönüllerin doyduğu çadırda, Çalkan Grubun yemek firması Orgavita Catering’in hazırladığı leziz yemeklerle de karınlar doydu. İlk gün kuzu yahni, mercimek çorbası, pilav, salata ve diğer soğuklarla iftar sofrasını donatan Orgavita, Tatar tatlısı Çak Çak’ı da unutmadı.

Açılışa Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin’in yanısıra, Moskova Belediyesi Ulusal Politika ve Bölgelerarası İşbirliği Masası Başkanı Yuri Artyuh, Rusya Musevi Birlikleri Kongresi Başkanı Zinoviy Kogan, Rusya Ortodoks Kilisesi temsilcisi Roman Bagdasarov, Rusya Protestan Kilisesi Birlikleri Başkanı Sergey Ryahovski, sivil toplum örgütleri ve Müslüman ülke diplomatları katıldı. Gaynuddin yaptığı konuşmada Moskova’da kurulan çadırı, Uzakdoğu, Sibirya, Ural ve Volga bölgelerinden Müslümanların da örnek aldığını belirtti.
**
Çadır Moskova’da barışa katkı sağlıyor**

12Katılımcıları Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin adına selamlayan belediye yetkilisi Yuri Artyuh, Ramazan çadırının kurulmasına ve işletilmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Bu tür etkinliklerin çok uluslu ve kültürlü başkent Moskova’da dinlerarası diyalog, halklar arasında kardeşlik ve barışın güçlenmesine katkı sağladığına işaret eden Artyuh, “Hepimiz el ele vererek bu tür etkinlikleri artırmaya devam edeceğiz” çağrısı yaptı.

Protestan din adamından cami çağrısı

Rusya Protestan Kiliseleri Birliği Başkanı Ryahovski, tüm dinlerin insanları hayırlı yola davet ettiğini belirterek, “Kuran’ı Kerim’de okuduğum ayetlere İncil’de de rastlıyorum. Oruçlarımız insana zenginlik kazandırıyor. Hristiyanlıkta da aileye önem veriliyor, içkiden uzak kalınması isteniliyor. Çeçenistan’a camiye girdiğimde hemen diz çökerek dua etmeye başladım. Müslüman gençler şaşkınlıkla bana baktılar. Onlar kültür şokunda idi. Evet ben siz Müslüman kardeşlerime aynı saflarda dua ettim. Ve ben inanıyorum ki Moskova’daki yeni Merkez Camii’nin açılışında da yine sizlerle beraber dua edeceğim” dedi.

Türkiye ile ilişkilerimizin gelişmesi için dua ediyoruz

14Cihan’a konuşan Müftü Gaynutdin, Moskova iftar çadırının kurulmasında Türkiye’nin büyük katkılar sağladığını belirterek, “Tüm Rusya Müslümanları adına kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nde içten teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bizler bugün orucumuzu açarken, siz kardeşlerimizi de unutmuyoruz. Burada da Rusya ve Türkiye arasında siyasi, ekonomik, kültürel ve dostluk ilişkilerinin gelişmesi için dua ediyoruz. Türk kardeşlerimize buradan çok selam ve sevgiler iletiyoruz! Allah yardımcınız olsun!” dedi.

Hepimiz bu dünyanın çocuklarıyız

16Rusya Ortodoks Kilisesi temsilcisi Bagdasarov da yaptığı değerlendirmede, “Ben Ramazan iftarında olumlu heyecan yaşıyorum. Muazzam bir etkinlik. Buraya katılarak hep beraber şunu hissediyoruz: Hepimiz bu dünyanın çocuklarıyız ve üzerimize çok sorumluluk düşüyor. Moskova’da dinlerarası ilişkilerde daha da yapıcı bir diyalog ve işbirliği olursa bu durumda bizler hep beraber tüm sorunları çözeriz. Ramazan çadırı gibi etkinlikler de buna güzel örnek” dedi.

Rusya Musevi Birlikleri Kongresi Başkanı Kogan da yaptığı açıklamada, “Buraya altıncı kez geliyorum. Her defa da kalabalığa tanık oluyorum. Bir de çok arzu ediyorum ki Moskova Merkez Camiisi inşaatı kısa zamanda biter, ben de o açılışa katılırım. Gaynuddin kardeşim beni de davet edeceğini söyledi. Hep beraber orada bulunmamız büyük bir mutluluk olacak. Ayrıca Ramazan vesilesiyle Türk Müslüman kardeşlerime de sevgi ve selamlar iletiyorum” temennisinde bulundu.

Hapishane ve yetimhaneler unutulmuyor

Her yıl büyüyen çadırda bu yıl her gün 500’ün üzerinde kişi iftar edebilecek. Rusya Müfütler Konseyi Başkan Yardımcısı Mustafa Kütükçü verdiği bilgide, çadırda her gün ayrı bir etkinliğin olacağını, farklı kültürlerin kaynaşmasına önemli bir katkı sağlanacağını belirtti. Müfütler Konseyi, Sosyal Yardımlaşma ve Din Eğitimi Dairesi aracılığı ile çadırın dışında da etkinlikleri olduğunu aktaran Kütükçü, Ramazan vesilesi ile hapishanelerin, yetimhanelerin ve yaşlı yurtlarının ziyaret edilerek hediyeler dağıtıldığını söyledi. Ramazan’ın her geçen yıl Rusya’da daha bir coşku ile değerlendirildiğini kaydeden Kütükçü, 20 milyondan fazla Müslüman’ın Rusya coğrafyasında barış ve huzurun garantisi olduğunu ifade etti.

Katılımcılar memnun

17Tatar uyruklu Gulnura Gaziyeva çadır sayesinda dostları ile birlikte iftar etmekten memnun olduğunu kaydederek, “Moskovalı Müslümanlar çadırda dayanışma ve dostluğu sergiliyor. Burada sadece iftar değil, güzel bir İslami geleneği de tanıtıyoruz. Ayrıca ailece buraya gelerek iftara katılmak manevi açıdan çok önemli ve güzel duygular” diye konuştu.

Rus uyruklu Artyom Dotsenko da çadırda iftarı “Güzel bir heyecan” olarak tanımladı. İlk kez çadırda iftar yaptığını belirten Dotsenko, “Buraya katılmaktan çok memnunum. Arkadaşlarıma Ramazan iftarının ne olduğunu anlatacağım. Tabii ki gördüklerimi de. İnanıyorum ki her sene katılımcı sayısı daha da fazla olacak” dedi.

21 Ağustos Türk Günü

15Moskova Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Fahri Sağlık da verdiği bilgide 21 Ağustos Pazar günü çadırda Türk Günü olacağını, Moskova’da mukim bulunan tüm vatandaşların aileleri ile birlikte çadıra davetli olduklarını söyledi. Türkiye’den gelecek misafirlerle hoş bir Ramazan gecesi yaşanacağına değinen Sağlık, “Moskova’da Türkiye’de yaşanan Ramazanların bir kısmı da olsa değerlendiriyoruz. Aileler birbirlerine iftarlara gidiyor. Ramazan’ın tüm insanlığın huzur ve barışına vesile olması için dua ediyoruz” temennisinde bulundu.

Faruk Akkan, Fuat Seferov, Abdurrahman Kamburoğlu, Moskova, Cihan

{dmotion}xkk92a_moskova-ramazan-cadiri_news{/dmotion}