UUİ’ye gıda taşıyan Rus uzay gemisi düştü

19

Uluslar arası Uzay İstasyonu’na (UUİ) 2,7 ton gıda, teknik, yakıt ve sağlık malzemesi taşıyan insansız Progress M-12M uzay gemisi düştü. Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan geminin büyük bir gürültü ile 5,5 dakika sonra Sibirya bölgesine düştüğü belirtildi. UUİ’de görev yapan 6 kişilik ekibin yeterli gıda stoğu bulunduğuna değinen yetkililer, uzay üssünde herhangi bir sorun yaşanmayacağına dikkat çekti. Ancak görevde bulunan ekibin dünyaya dönüşleri bir süre gecikecek.

Altay Çoiski bölgesi valisi Aleksander Borisov uzay gemisinin parçalarının bin 500 kilometrelik bir alana yayıldığını, 100 kilometre mesafede camların kırıldığını kaydetti.  

Kargo uzay aracında 2,7 ton ağırlığında oksijen, gıda, yakıt, teknik ve sağlık malzemesi olduğu açıklanırken, UUİ’de bulunan astronotların yeterli su ve gıda stoğunun bulunduğu ifade edildi. Fırlatmanın başarılı olduğuna değinen yetkililer, beş dakika sonra uzay kargo gemisi ile irtibatın koptuğuna işaret ediyor.

Rus astronotlar Andrey Borisenko, Aleksander Samokuyayev ve Sergey Volkov, Amerikalı astronatlar Michael Fossum ve Ronald Garan ve Japon Satoshi Furukawa dünyadan 350 kilometre uzakta gelecek ikinci bir kargoyu beklemeye başladı. Atlantis’e son uçuşunu yaptıran NASA, dört yıl boyunca Rusya’dan alacağı kargo hizmeti için 1 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti.

Uzay gemisi Progress’in 103 milyon dolara Rusya Sigorta Merkezi tarafından sigortalandığı belirtiliyor. UUİ’ye yeni bir uzay aracının gönderilmesinin Eylül sonu ya da Ekim başından önce imkansız olduğuna dikkat çeken yetkililer, 1972’de hizmete başlayan Progress’in bugüne kadar 130 başarılı uçuş gerçekleştirdiğini kaydediyor.

Kargo gemisinin düşmesi Rusya uzay endüstrisi açısından bir hafta içinde ikinci büyük kayıp olarak değerlendiriliyor. Express AM-4 telekomünikasyon uydusu 18 Ağustos’da roketten ayrıldıktan sonra uyduya yerleşememiş ve iletişim kopmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan