Rus uzay mekiğinin yenisi hazır; uçuş ekimde

16

Uluslar arası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gıda, oksijen, su, bilimsel ve teknik malzeme taşıyan Rus uzay uydusu Progress M-13M’in 24 Ağustos’da düşmesinin ardından Moskova yeni uzay gemisini hazırladı. Kazakistan’ın Baykonur uzay üssüne trenle ulaşan yeni uzay gemisi Progress M-13M testlere başladı.

Rusya Federal Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamada geminin UUİ’ye uçuşunun ekim ayında gerçekleşeceği belirtildi. UUİ’de bulunan  6 astronotun yeterli gıdaları olduğunu kaydeden Rus yetkililer, astronotların sadece dünyaya dönüş programlarında sarkmalar olabileceğini dikkat çekiyor.

Progress M-12M uzay gemisini taşıyan Soyuz-U roketi fırlatıldıktan 5,5 dakika sonra infilak etmişti. Roketin üçüncü fırlatma aşamasında motorunun arızalanması nedeni ile düştüğü kaydedildi.

Mekiğin atmosferde yandığı bilgileri gelirken, Altay Cumhuriyeti yerel halkı düşen uzay gemisinin büyük bir patlama oluşturduğunu iddia ediyor. Yerel halkın uzay uçuşlarından rahatsız olduğunu savunan yetkililer, Rusya Uzay Ajansı ve hükümetini mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

1972’den bu yana 130 başarılı uçuş gerçekleştiren kargo gemisisinin düşmesi Rusya uzay endüstrisi açısından bir hafta içinde ikinci büyük kayıp olarak değerlendiriliyor. Express AM-4 telekomünikasyon uydusu 18 Ağustos’da roketten ayrıldıktan sonra uyduya yerleşememiş ve iletişim kopmuştu. Atlantis’in devre dışı kalmasının ardından Rusya ABD ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde 4 yıl boyunca kargo hizmetlerini verecek ve karşılığında da 1 milyar dolar ücret alacaktı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan