Rusya’da kimyasal sızıntı; koca şehrin cinsel yaşamı etkilenecek iddiası

24

Rusya’nın Ural bölgesinde yer alan Çelyabinsk kentinde zehirli bromin maddesini taşıyan konteynerlerin kırılması 1,1 milyon nüfusa sahip şehri ayağa kaldırdı. 1 Eylül’de başlayan okulların açılış törenleri ertelenirken, Sovyet döneminde askerilerin cinsel isteklerini sınırlandırmak için yemeklere katılan maddenin yapımında brominin kullanıldığı iddia ediliyor.

 

Şehir efsanesi sanal ortamda hızla yayıldı ve Simwhite isimli bir Twitter kullanıcısı, “Çelyabinsk sakinleri için cinsel yaşam olmadan bir yıl” ifadesini yazdı. Organik kimyada yaygın olarak kullanılan brominin Sovyet döneminde askeri doktorların bazı yemeklerde katkı maddesi olarak kullanarak askerlerin cinsel isteklerini sınırlandırdıkları belirtiliyor.

Kopeisk kasabası yakınındaki istasyonda kırılan cam kavanozlardan yaklaşık 40-50 litre zehirli bromin maddesinin sızdığı kaydedildi. Turuncu renkle kaplanan istasyonda göz gözü görmez oldu. Bölgede inceleme yapan Araştırma Komisyonu kimyasal madde bulunan şişelerin tren hareket halinde iken kırıldığını açıkladı.

Şehir yetkilileri kimyasal sızıntı nedeni ile ciddi bir zararın oluşmadığı yönünde açıklama yaparken, şehirde dolaşan görevliler insanları evlerinden dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

Rusya Federal Sağlık Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko 36 kişide kısmi bromin zehirlenmesi görüldüğünü doğruladı. Bölge savcılığından yapılan açıklamada ise 113 kişinin zehirlenme şikayeti ile hastanelere başvurduğu, 33’ünün ise tedavilerinin sürdüğü belirtildi.

 Faruk Akkan, Moskova, Cihan