Uzayda mahsur kalan astronotlar konuştu; dönmek, gitmekten zor

156

Uluslar arası Uzay İstayonu’nda (UUİ) Progress-M kargo gemisinin düşmesi nedeni ile gecikmeli olarak dünyaya dönen Rus astronotlar Aleksander Samokutyayev ve Andrey Borisenko uzayda ve dönüş yolunda yaşadıklarını basınla paylaştı. Gıda ve diğer yaşamları ile ilgili malzemeler açısından herhangi bir sorun yaşamadıklarını kaydeden astronotlara göre uzaydan dönüş, gitmekten daha zor.

Basın toplantısında değerlendirmede bulunan Rusya Kozmonot Eğitim Merkezi Başkanı Sergey Krikalyov, Progress-M’in düşmesinin programlarında herhangi bir değişikliğe neden olmadığını söyledi. UUİ’de gıda ve temiz su açısından her zaman yeterli stoğun bulunduğuna değinen Krikalyov, “Tecrübeler ışığında yeni kargo gemisi ile ek malzemeler göndermeyi planlıyoruz… Ancak, oksijen, su, gıda ve diğer yaşamsal malzemeler açısından her şey yolunda” dedi.

Rus astronot Samokuyayev de verdiği bilgide bu tür malzemeler konusunda herhangi bir sorunlarının olmadığını, yaşamı tehdit edecek herhangi bir eksiklik olacağı ile ilgili de hiçbir zaman endişe duymadıklarını belirtti.

İnişte yaşanan kısa süreli iletişim kopmasına değinen Borisenko da dünyaya dönüşün zor olduğunu kaydetti. Kendi iradesi ile kolunu ve elini hareket ettiremediğini ifade eden Borisenko, “Bazen meslektaşlarımızla uzaya mı çıkmak ya da dünyaya mı inmek daha zor tartışıyoruz. Ancak bu yolculuk da gösterdi ki, dünyaya dönmek daha zor” tespitinde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan