Rus basını: "İstanbul'da öldürülen Çeçenler Moskova metro saldırıları ile bağlantılı"

14

İstanbul'da geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu semtinde Çeçen uyruklu üç kişinin cadde ortasında infaz edilmesi Rus basınında yankılara yol açtı. İzvestiya gazetesine konuşan Rus güvenlik kaynaklarına göre, öldürülen Çeçenlerin Ocak ayında Moskova'nın Domodedovo Havalımanı'nda meydana gelen terör saldırısıyla bağlantısı var. Saldırıda 37 kişi hayatını kaybetmiş, 180 kişi de yaralanmıştı. Rus istihbarat resmi yetkilisi ise öldürülen Çeçenlerle ilgili bilgilerinin olmadığını belirtti.

 

İzvestiya'ya konuşan bir güvenlik yetkilisi, infaz edilen üç Çeçen uyruklunun ikisinin kendisini Kafkasya Emiri olarak ilan eden militan lider Doku Umarov'un yakın çevresine ait kişiler olduğunu iddia etti. Habere göre Rus istihbaratı, Berg-Haj Musayev ve Rustam Altemirov'un Domodedovo terör saldırısıyla bağlantılı olabileceğini belirtiyor.

Güvenlik kaynağı, "Berg-Haj Musayev, Umarov'un sağ kolu Emir Hamzat diye tanınıyor. Özellikle o hipnoz ve uyuşturucularla Magomed Yevloyev'i canlı bombaya dönüştürdü. Yevloyev de daha sonra Domodedovo'yu havaya uçurdu. Türkiye'de altı aydır bulunuyordu, yaralandıktan sonra tedavi oluyordu" iddiasında bulundu.

Habere göre Rus istihbaratı, diğer Çeçen Altemirov'un da peşindeydi. Domodedovo faciasının ardından 8 Haziran'da Moskova Basmannıy Mahkemesi onu gıyaben tutuklanmasına karar vermişti. Rusya çapında aranan Altemirov ayrıca başka cinayetle de suçlu bulunmuştu.

İzvestiya gazetesine konuşan Rus istihbarat yetkilileri öldürülen Çeçenlerle ilgili açıklama yapmamayı tercih ediyor. Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi Resmi Sözcüsü Nikolay Sintsov, "Onlarla ilgili bilgimiz yok" dedi.

Rusya Toplumsal Odası Kuzey Kafkasya Masası Başkanı gazeteci Maksim Şevçenko ise, "Eğer öldürülenlerin gerçekten de intihar saldırılarıyla bir bağlantısı söz konusuysa, bu takdirde olay savaştaki normal bir durum. Çünkü onlar Rusya devletine savaş ilan etmiş ve istihbarat görevlilerinin temizlikçi ve ortadan yok edici gruplarla karşılık vermesi mantıklı" dedi.

Rus basını, olayla ilgili Türk medyasına atıfta bulunarak Türkiye güvenlik görevlilerinin "Rus izi" bulduğuna da dikkat çekiyor. Ayrıca haberlerde daha önce de terör olayıyla bağlantılı bazı Çeçenlerin Rus istihbaratının eliyle yurtdışında infaz edildiği hatırlatılıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan