Rus Bakan: Türkiye’ye yardıma gitmek için hazırız

42

Rusya Acil Durum Bakanı Sergey Şoygu, yaklaşık 200 vatandaşın yaşamını yitirdiği Van’da meydana gelen deprem nedeniyle Türkiye’ye yardıma hazır olduklarını belirtti. Vladivostok kentinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şoygu, “Uzmanlarımız Türkiye’ye uçmaya hazır. Depremden 1,5 saat sonra bakanlığımıza bağlı özel Tsentspas ve Tsent birliklerimiz hazır duruma getirildi. Tüm bunlar Devlet Başkanı’nın talimatıyla yapıldı” diye konuştu.

Rusya’nın Türkiye’ye yardım teklifini önerdiğini hatırlatan Şoygu, “Henüz Türk makamlar kendi güçleriyle çalışmaların üstesinden geldiklerini belirtiyor. Bizim ekiplerimiz de hazır bekliyor. Eğer Türkiye bizim yardım önerimize olumlu cevap verirse bölgeye hareket edeceğiz” dedi. Rus bakan, depremde ölü sayısının artmasından endişe edildiğini de sözlerine ekledi.

Rus basınında yer alan haberlerde, Türkiye’nin dış ülkelerin yardım tekliflerini reddettiği iddia edildi. Kommersant gazetesi Azerbaycan dışında Türkiye’de yabancı yardımın kabul edilmediği ifade edilirken, Reuters kaynaklı haberlerde Türkiye’nin yabancı yardımlara sıcak bakmadığı ile ilgili değerlendirmeler yer aldı.

Azerbaycan, Bulgaristan ve İran ilk anda yardım gönderdikleri için olumlu cevap verilirken, sonrasında onlarca ülkenin yardım teklifleri oluşturulan kriz masasında değerlendirmeye alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamada, havaalanı şartlarının elverişli olmadığını ve dış yarım teklifleri ile ilgili şahsı ve Türk milleti adına teşekkür ettiğini ifade etmişti. Erdoğan mevcut problemin Türkiye’nin kendi imkanları ile çözebileceği noktada olduğunu kaydetmişti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, deprem nedeniyle dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü telefonla arayarak başsağlığı dilemişti. Rusya lideri, Türk meslektaşına depremle ilgili bütün çalışmalar için gereken yardımın yapılması ile ilgili önerisinde bulunmuştu. Medvedev, Acil Durum Bakanlığı yetkililerine, Türkiye'ye yardım yapılması için çalışmalara hazırlanması talimatını da vermişti.