Rusya saatleri geri almıyor; Türkiye ile fark 2 saate çıkıyor

699

Türkiye’de ''Kış saati'' uygulaması 30 Ekim'de başlıyor. Rusya sonbahardan itibaren yaz saati uygulamasını terk etmesi nedeniyle Türkiye ile zaman farkı 2 saate çıkıyor.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ve 28 Mart Pazartesi günü saat 03:00'te Türkiye genelinde saatler bir saat ileriye alınıyor. 30 Ekim tarihinde ise saat 04:00'te saatlerin bir saat geri alınarak ‘Kış saati’ uygulamasına geçiliyor.

Avrupa ülkeleriyle eş zamanlı olarak yapılan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın önerisi ile ileri veya geri saat uygulamasına her yılın Mart ve Ekim ayının son pazar günü başlanıyor.

Rusya ise geçtiğimiz Mart ayından itibaren doğu ile batı arasında 11 saatlik zaman dilimini 9'a indirerek yaz saati uygulamasını terk ettiğini duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 1981'den bu yana yürürlükte olan yaz saati ile ilgili uygulamanın Ekim'in son haftası pazar gününden itibaren kaldırılacağını söylemişti.  

Kışa saatleri 1 saat geri almadan girecek Moskova GMT'den tüm yıl boyunca 4 saat ileride olacak. Türkiye ile Moskova arasındaki zaman farkı da 2 saate çıkacak.

Saat değişikliğinin stres ve bir kısım biyolojik hastalıklara neden olduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı, "Bu sonbahardan itibaren bu uygulamanın iptal edilmesine karar verdim" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Medvedev değişmeyen zaman uygulamasının insanların üzerinde daha pozitif etkisi olacağını savundu.

Bu kararın ardından Rusya'nın uzun kış mevsiminde gün ışığından daha fazla yararlanma imkanı olacak. Moskova başta olmak üzere Rusya'nın bir çok kentinde gri olan kış mevsiminde mesai saatlerinde bir saat daha az karanlıkta çalışılacak.