En fazla Rus şirketler rüşvet vermeye meyilli

68

Uluslar arası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) “Rüşvet Verenler” araştırması ile ilgili son raporunu açıkladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 28 ülkede 3 bin şirketle görüşerek gerçekleştirilen çalışmada en fazla Rus firmaların yurt dışında iş yaparken rüşvet vermeye meyilli olduğu ortaya çıktı. 19 ayrı sektörde yapılan incelemeler sonunda Türkiye ise 19’uncu oldu. En az rüşvet vermeye meyilli şirketlerin bulunduğu ülke ise Hollanda.

Dünyanın en büyük ekonomilerinde yapılan çalışmada yurt dışında iş yaparken rüşvet veren ülkeler 0 puanla 10 puan arasında derecelendirildi. Rusya rüşvet listesinde 10 üzerinden 6,1 puanla en sonda yer alırken, Çin 6,5 puanla 27. sıraya yerleşti. Rüşvet vermeye meyilli firmalar endeksinde Türkiye ise 7,5 puanla 19’uncu sırada yer aldı.

Araştırmaya göre Hollanda, İsviçre, Almanya ve Japonya’da faaliyet gösteren şirketler yurt dışında iş yaparken en az rüşvet veriyor. Rusya 2008’de yapılan çalışmada da listenin en alt sırasında yer almıştı. Dünyanın farklı bölgelerinden en büyük ekonomilerin yer aldığı ülkeler listesi toplam dünya ekonomisinin yüzde 80’inini oluşturuyor.

Rüşvet konusunda alarm zillerinin çaldığı iki ülke Rusya ve Çin. Raporda Rusya ve Çin’in rüşvetle mücadele konusunda özel bir çalışma yapması istenirken, “Bu ülkelerin dünya ekonomilerinde artan varlığı dikkate alındığında, bu piyasalarda faaliyette bulunan şirketlerin adil bir rekabet şansları önemli ölçüde zarar görmekte” uyarısı yapıldı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Rusya Temsilcisi Yelena Panfilova da yaptığı değerlendirmede sonucun sürpriz olmadığını, hükümetin de rüşvetle mücadele konusunda en etkili yöntemi bulmak için çalıştığını hatırlattı. Sıkı gözlem ve denetimlerin sonuç alınmasında katkı sağlayacağı ümidi taşıdıklarını kaydeden yetkili, gelişmekte olan ekonomilerde rüşvetin önemli bir problem olduğuna dikkat çekti.

Rüşvetle Mücadele Komisyonu Başkanı Anatoli Golubev de yaptığı değerlendirmede rüşvet ve yolsuzluğun karıştırılmaması gerektiğini, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğinin ardından yolsuzluk ve rüşvette önemli ölçüde azalma beklediğini söyledi. Kremlin danışmanı Konstantin Çuçenko da ülkede yıllık yolsuzluk rakamının gayri safi milli hasılanın yüzde 2,9’una denk geldiğini ve 1 trilyon rubleye (33 milyar dolar) ulaştığını açıklamıştı.