Rusya, Mars’ın uydusu Phobos’a uzay aracı gönderdi

58

Rusya 15 yıldan bu yana ilk kez gezegenler arasında bir çalışma başlatarak Mars’ın uydusu Phobas’a robot uzay aracı gönderdi. Phobos-Grunt ismi verilen aracı taşıyan uzay mekiği Zenit-2SB Baykonur uzay üssünden MSİ 00:16’da fırlatıldı.

Kızıl Gezegen’e yolculuğa başlayan uzay aracının 2014’de Phobos ve Mars atmosferinden aldığı örneklerle tekrar dünyaya dönmesi bekleniyor. 163 milyon dolar değerindeki uzay robotu, Mars atmosferinde ve Phobos uydusunda topladığı verileri dünyaya gönderecek şekilde 20 ayrı enstrümanın birleşimi olarak tasarlandı.

Phobos-Grunt aynı zamanda Çin’e ait Yinghuo 1 uydusunu Mars’ta yörüngeye yerleştirecek. Uzay robotunun Eylül 2012’de Mars’a ulaşması planlanıyor.

Herşey yolunda giderse Phobos yolculuğu, Rusya’nın uzun aradan sonra ilk gezegenler arası çalışması olacak. 1996’da Mars’a bir uzay aracı gönderen Rusya’nın çalışması başarısızlıkla sonuçlanmıştı.
Mars’la ilgili çalışmalarına hız veren Rusya, geçen haftada sanal ortamda 6 gönüllü astronotla 520 günlük Mars yolculuğunu başarı ile tamamlamıştı.

Rusya’nın Phobos’a olan ilgisi 1970’li yıllarda başlamıştı. Phobos1 ve 2 çalışmalarının kısmen başarısız olması ve Mars 96 uzay aracının kontrolden çıkması sonrası Moskova’nın gezegenler arası çalışmaları zor bir döneme girmişti.