Rusya’da Türkiye ile irtibatlı fuhuş çetesine operasyon

241

Rusya İçişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik kadın ticareti yapan fuhuş çetesine operasyon düzenlediklerini ve 5 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Çetenin diğer iki üyesinin ise Türkiye’de olduğu kaydediliyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yedi kişiden oluşan çetenin Rusya’nın güneyindeki Rostov bölgesinden kadınları kandırarak Türkiye’ye götürdüğü belirtildi. Açıklamaya göre, çetenin başında Kırgızistan vatandaşı bir bayan ve Türkiye vatandaşı eşi bulunuyor.

Rus güvenlik görevlileri, çeteyi 13 bayanı (2005-2008 yılları arasında) fuhuş yapmaya zorlamakla suçluyor. 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren çetenin Rostov bölgesinde kendi kurbanlarını “yüksek maaşlı işle” kandırarak Türkiye’ye aktardığı belirtiliyor.

İddialara göre, zanlılar kadınların Türkiye’ye gitmesi için gerekli vize işlemlerine de yardımcı oluyordu. Bakanlık açıklamasında, “Bayanları önce Karadeniz kıyısı Soçi limanına, oradan da gemiyle Trabzon kentine ulaştırıyorlardı. Daha sonra ise Trabzon’da çete üyeleri, Rus bayanların fuhuş yapması için otel, restoran ve kafelere aktarıyordu” denildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Rusya İçişleri Bakanlığı’nın Trabzon’da bulunan çetenin iki organizatörü hakkında Türk meslektaşlarına bilgi verdiği kaydedildi.