Rusya’da adil seçim için iktidara ikinci sinyal

16

Rusya’da hafta sonunda yapılan eylemleri protesto eden kalabalıklar başkent Moskova’da Kremlin karşısında yer alan Bolotnaya Meydanı’nda toplandı. Polis kaynaklarına göre 25 bin, organizatörlere göre 40 bine ulaşan sayı yönetimi sinyal gönderdi. Cihan Haber Ajansı’na konuşan göstericiler organizasyonda bir kısım provokasyon girişimlerinin olabileceğini, kan dökülmesi durumunda sonucunun iyi olmayacağını kaydetti.


Moskova Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi öğrencisi Valeriya Trohimonko, “Buraya geldik ve geçenlerde yapılan seçimle ilgili tepkimizi dile getirmeye çalışıyoruz. Bizim herhangi bir karşıt sloganımız falan yok, biz sadece dürüst seçimlerden yanayız. Bence bu eylemin bir anlamı da yok. İktidar yeterince halkın hoşnut olmadığının farkında, eylemler bir şey değiştirmez belki. Burada provokatörler de var, dikkat etmemiz lazım. Kan dökülürse bunun sonucu kötü olur” dedi.

Elinde “Dürüst Seçimler” pankartı tutan öğrenci Anna Rıjov, “Gösteri yapmak için buraya geldik. Biz seçim sonuçlarına karşıyız, burada çok sayıda hile yapıldığını düşünüyoruz. Yeniden gözden geçirilmesini ve değerlendirilmesini talep ediyoruz” eleştirisi getirdi.

Moskovalı Sergey İvanov da, “Buraya geldim, çünkü gelecekte oğlumun ve Allah nasip ederse torunlarımın yüzlerine bakabilmek için bu meydana gelmeyi tercih ettim. Tabii ki ülkemizde dürüst seçimler yapılmadı. Bunu halk da biliyor, ayrıca iktidar da farkında. İşte bu kalabalık bu yüzden bu meydana geldi” dedi.

Moskovalı öğrenci Yekaterina: “Başka türlü tepkimizi dile getiremezdik. Dürüst seçimler istiyoruz, kendimizin hayvan yerine koyulmasını istemiyoruz, bıktık artık” şeklinde tepkisini dile getirdi.

“Parlamentodaki muhalefet gerçek muhalefet değil”

Arkadaşı Vladimir de, “Adil seçimler istiyoruz. Seçim sonuçları iptal edilmesi lazım ve yaşanan seçim ihlalleriyle ilgili itirafta bulunulmalı. Tekrar seçim yapılsın, ve gerçekler ortaya çıksın. Parlamentodaki muhalefeti de gerçek muhalefet olarak görmüyoruz. Ve biz halk adına bu meydandayız!” şeklinde duygularını ifade etti.

Emekli bayan Alla Konstantinovna ise, “Yeter artık bu yalanlar! Yalan konuşan bu iktidar bıktırdı bizi! Adil olmayan bu seçimler de bizi bıktırdı! İşte seçimlerin adil ve dürüst olması için buradayız. Ülkemizin güzel ve özgür olması için buradayız. Ki temenni olarak başka bir ülkeye gitmeyelim. Ülkemizde mutlu yaşamak istiyoruz! Parlamentoda gerçek bir muhalefet de göremiyoruz” dedi.

Eşi emekli Aleksandr Matveyeviç de, “Parlamentoda oy vereceğimiz bir partiyi ne yazık ki göremiyoruz. Kimseyi! Bu yüzden bu meydana geldik!” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Elinde “Artık Gözünü Açma Zamanı” pankartı tutan hukukçu Sergey de, “Buraya gelerek iktidar ve seçimlerle ilgili endişelerimizi ortaya koymaya çalışıyoruz. İktidar halka yalan söylüyor. İktidar vatandaşların hak ve ifade özgürlüğünü kısıtlıyor. İktidar seçimleri öyle bir şekilde gerçekleştiriyor ki, neticede çok sayıda ihlal ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu meydana gelerek tüm bu tepkilerimizi ortaya koyuyoruz” dedi.

Gazeteci Dmitri Makarov: “İktidarın son zamanlarda halkla konuşma tonunu beğenmiyoruz. Merkez Seçim Kurulu Başkanı Çurov, bu tepkili insanları “azıcık” diyerek aşağılamada bulunuyor. Düzgün ve normal bir ülkede bunu söyleyen Seçim Kurulu başkanını en azından görevinden alırlardı. Bu kalabalığı göremiyorlar! Daha önemlisi ise, ilk kez günümüz Rusyası’nda geçim sorunu olmayan, iyi para kazanan vatandaşlar sokağa çıktı. Bunlar azınlık falan değil. Bunlar yüksek eğitimli, gelir düzeyi iyi olan kitleler. Bugün burada Moskova’nın en iyi vatandaşları toplanmakta. Ve bunlar da Rusya’nın geleceği! Gösteriler devam edecek. Bu barışçıl bir mücadele. İleride Devlet Başkanlığı seçimleri var. Muhtemelen yeni ihlaller olacak ve dolayısıyla mücadelemize devam edeceğiz” uyarısı yaptı.