Yıldız enerji anlaşması için Moskova’da

8

Enerji Bakanı Taner Yıldız enerji alanında işbirliği anlaşması imzalamak için Moskova’ya geldi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in de hazır bulunacağı Beyaz Ev’deki imza töreninde Rus tarafını Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Seçin temsil edecek.

Türkiye Moskova Büyükelçiliği ve Enerji Bakanlığı kaynakları imzalanacak anlaşmanın içeriği ile ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

Türkiye yıl sonunda süresi dolan batı hattından 6 milyar metreküp doğalgaz alımı ile ilgili anlaşmayı uzatmamıştı. Özel şirketlerin Rusya’dan doğalgaz alımı ile ilgili anlaşma sağlandığı kaydedildi.

Interfax haber ajansı Ankara’da temaslarda bulunan Gazprom CEO’su Aleksey Miller’le, Yıldız’ın mutabakat sağladığını duyurdu. Gazprom açıklamasında iki tarafın orta ve uzun vadede işbirliğinin geliştirilmesi konusunda da anlaşma sağladığını belirtti.

Rusya ve Türkiye arasında eneji konusunda Güney Akım doğalgaz boru hattının Türkiye ekonomik sahasından geçişi ile ilgili görüşmeler sürüyor. Moskova Çarşamba günü yapılacak görüşmelerde anlaşma sağlanmasını bekliyor. Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, Türkiye'nin Güney Akım doğalgaz boru hattı inşaatına Aralık ayı sonuna kadar izin vereceğini ifade etmişti.